Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Archiwa Narodowe Norwegii opublikują dokumenty z czasów niemieckiej okupacji

Archiwa Narodowe Norwegii opublikują dokumenty z czasów niemieckiej okupacji

Royal Central

9 kwietnia minie osiemdziesiąta pierwsza rocznica ataku narodowosocjalistycznych Niemiec na Norwegię. Tego dnia Archiwa Narodowe Norwegii opublikują na swojej stronie internetowej dwieście tysięcy stron dokumentów, wśród nich zbiór listów napisanych w trakcie II wojny światowej przez króla Haakona VII i ówczesnego następcę tronu, xięcia Olafa. Inne udostępnione dokumenty z tego okresu mają dotyczyć spraw domu królewskiego i rządu oraz wojska i marynarki handlowej.

Nowe źródła pozwolą lepiej poznać politykę monarchy prowadzoną w latach emigracji. Historycy będą mogli przeczytać m.in. dwadzieścia listów króla skierowanych do ministra obrony Birgera Ljungberga i sześć listów następcy tronu do ambasadora Norwegii w Stanach Zjednoczonych Wilhelma von Munthe af Morgenstierne.

Wiadomość o udostępnieniu dokumentów w formie cyfrowej wzbudziła zainteresowanie w kontekście prowokującego liczne krytyczne opinie telewizyjnego serialu Atlantic Crossing. Po premierze w październiku 2020 r. jego autorzy byli oskarżani przez norweskich naukowców o fałszowanie historii, głos zabrała również Norweska Rada Radiofonii i Telewizji. Szwagier króla Haralda V i wdowiec po xiężniczce Ragnhildzie, pan Erling Lorentzen, uznał, że serial stwarza głęboko fałszywy obraz historii. Mimo to Atlantic Crossing został zakupiony przez telewizje około trzydziestu krajów.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.