Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Cenne dekoracje z XVII wieku wracają do Łazienek Królewskich
Do Muzeum Łazienki Królewskie wracają po latach oryginalne niderlandzkie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza Łaźni – dzisiejszego Pałacu na Wyspie. Biało-kobaltowe płytki, przedstawiające sceny pasterskie i motywy roślinne, były w ówczesnej Europie oznaką bogactwa i dobrego smaku. Część z nich przetrwała pożar Pałacu w 1944 roku, niemniej kolekcja rozproszyła się, a brakujące płytki zrekonstruowano dopiero po wojnie. Niespodziewanie po wielu latach Muzeum otrzymało przesyłkę z oryginalnymi kafelkami od tajemniczego nadawcy. Odzyskane właśnie elementy pierwotnego wystroju Łaźni to niezwykle rzadkie i cenne zabytki. Muzeum Łazienki Królewskie prezentuje je na wystawie czasowej pt. Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, poświęconej twórcy pawilonu Łaźni, a zarazem założycielowi Łazienek Królewskich. Wystawa potrwa do 1 września 2024 r.
Na charakterystyczne niebiesko-białe dekoracje ścian natrafimy niemal zaraz po wejściu do Pałacu na Wyspie. Pokoje Bachusa i Kąpielowy to pomieszczenia dawnej Łaźni – pawilonu, który w XVII wieku wybudował magnat Stanisław Herakliusz Lubomirski. Wyjątkowy styl tego budynku zachwycił późniejszego właściciela, króla Stanisława Augusta. Postanowił zachować Łaźnię, za to rozbudować ją w swój prywatny pałac przy zachowaniu większości wymyślnych dekoracji.
Pokryte szkliwem łazienkowskie płytki ceramiczne chroniły ściany budynku przed wilgocią, choć pełniły też ważną funkcję estetyczną. Zdobione motywami drzewa i pasterzy, wytwarzane w Niderlandach, były powszechnie kupowane na tamtejszym rynku. W innych krajach ówczesnej Europy stały się znakiem statusu materialnego gospodarza, a modę na nie zapoczątkował dwór w Wersalu. Lubomirski – magnat, polityk i pisarz – również nie omieszkał umieścić dekoracyjnych płytek w swojej Łaźni. To tu zapraszał wpływowych gości, by prowadzić z nimi towarzyskie i uczone dyskusje.
Odzyskane niedawno ceramiczne płytki zostały wytworzone między 1690 a 1700 rokiem, prawdopodobnie w wytwórni w Utrechcie. Są to zatem niezwykle cenne eksponaty – zwłaszcza że obiekty pochodzące z najwcześniejszego okresu w historii Łazienek Królewskich rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym. Tym bardziej warto odwiedzić otwartą właśnie wystawę Sztuka dobrego myślenia… W czasie jej trwania zabytki będą eksponowane w gablocie w Pokoju Bachusa w Pałacu na Wyspie.