Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Odsłonięcie popiersia Wojciecha Kossaka

Odsłonięcie popiersia Wojciecha Kossaka

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Popiersie malarza Wojciecha Kossaka, współtwórcy Panoramy Racławickiej, odsłonięte zostanie z okazji trzydziestopięciolecia udostępnienia monumentalnego obrazu we Wrocławiu. Pomnik autorstwa pana Tomasza Wenklara stanie obok znajdującego się już w holu Muzeum „Panorama Racławicka” popiersia Jana Styki, którego autorem jest węgierski artysta Alojzy Strobl.

Przypadająca 14 czerwca 2020 r. 35. rocznica udostępnienia Panoramy Racławickiej jest dla nas pretekstem do tego, aby przypomnieć jednego z jej współautorów – mówi pan Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Obok Jana Styki to właśnie Wojciech Kossak uznawany jest za malarza, któremu to monumentalne dzieło szczególnie wiele zawdzięcza. O ile Jan Styka ma już swoje miejsce w Muzeum „Panorama Racławicka”, to Kossak nie został jeszcze tak spektakularnie upamiętniony. Dzięki utalentowanemu rzeźbiarzowi Tomaszowi Wenklarowi, dzięki skuteczności inicjatorki powstania podobizny Kossaka, kustosz Beacie Stragierowicz, i wreszcie dzięki trosce Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz za sprawą hojności Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia to się zmieniło. Dzisiaj także i ten malarz ma swój pomnik w Muzeum „Panorama Racławicka”, Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. I prezentuje się w nim nad wyraz godnie – z tym zawadiackim wąsikiem, tajemniczym, subtelnym uśmiechem i z tymi inteligentnymi oczami. Można rzec – Kossak jak żywy, jak malowany!

Popiersie Wojciecha Kossaka (1856–1942) to kolejna rzeźba Tomasza Wenklara wykonana dla Wrocławia. Wcześniej zrealizował on w stolicy Śląska dwa pomniki: Wojciecha Korfantego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz tablicę pamiątkową umieszczoną na budynku tzw. Nowej Giełdy upamiętniającą koncert Paderewskiego w 1891 r.

16 czerwca 2018 r. wrocławski pomnik Ignacego Jana Paderewskiego został uroczyście odsłonięty przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Oryginalny monument – popiersie z brązu na wysokim szklanym cokole – jest z całą pewnością jednym z najciekawszych wrocławskich pomników – mówi pani Beata Stragierowicz, inicjatorka powstania popiersia. – Z kolei jesienią, 11 października 2018 r., na uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia sala sesyjna w ratuszu otrzymała imię Paderewskiego, a jego popiersie ustawiono w niej na honorowym miejscu. Dziś w Muzeum „Panorama Racławicka” zaprezentowane zostanie wykonane z brązu popiersie Wojciecha Kossaka, artysty obdarzonego „ułańską fantazją”, który utrwalił w malarstwie polskim wizerunek ułana i dziewczyny, a swoją sztuką oddziaływał na wyobraźnię kilku pokoleń Polaków.

35 lat Panoramy Racławickiej we Wrocławiu

Pan Tomasz Wenklar (ur. 1977) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1998–2003). Wenklar to artysta-poeta, który istotę swojej twórczości określa tak: Moim celem jest zamykać dusze w kształtach rzeźb, a nie bezmyślnie kopiować (nawet udolnie) naturę. Według artysty celem rzeźby jest zatrzymanie w czasie i w pamięci tego, co odchodzi i przemija. Stąd prace poświęcone Jakubowi Hendrixowi, Ryszardowi Riedlowi, Tadeuszowi Nalepie, Witkacemu czy Wojciechowi Kilarowi. Wiele jego rzeźb znajduje się na Śląsku i upamiętnia ważne historyczne momenty.

zdjęcie: Arkadiusz Podstawka

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.