Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nowy portal edukacyjny

Nowy portal edukacyjny

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

Portal http://poszukiwania.ipn.gov.pl poświęcony jest poszukiwaniom miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956. Zawiera informacje o ich ekshumacjach i identyfikacjach na podstawie badań DNA.

W latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad pięćdziesiąt tysięcy osób, straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, zabitych w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Znaczną część ofiar stanowili żołnierze podziemia niepodległościowego. Ich ciała grzebano w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach; na i w pobliżu cmentarzy, w sąsiedztwie siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.

Na naszym portalu chcemy pokazać, że ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego postępują. Dzieje się tak dzięki wysiłkom antropologów, archeologów, genetyków, historyków i medyków sądowych — specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa oraz Zakładów Medycyny Sądowej ze Szczecina i Wrocławia. Prace specjalistów podzielone są na trzy ściśle powiązane ze sobą obszary działań: historycznych, sądowo-antropologicznych i genetycznych, których ostatecznym celem jest przywrócenie tożsamości ujawnianym szczątkom ludzkim przez ich identyfikację na podstawie badań DNA.

Na stronie można znaleźć sylwetki osób już zidentyfikowanych (16 z powązkowskiej „Łączki” i sześciu z innych miejsc), mapę Polski z oznaczonymi miejscami poszczególnych ekshumacji oraz opis projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”. Są tam materiały fotograficzne i filmowe, przegląd informacji medialnych o projekcie i wiele innych ciekawych informacji.

Równocześnie wystartowała też nowa odsłona portalu www.slady.ipn.gov.pl. Jest to część ogólnopolskiego programu badawczo-dokumentacyjno-edukacyjnego „Śladami zbrodni”, którego celem jest zachowanie i upublicznienie wiedzy o miejscach zbrodni komunistycznego aparatu represji z lat 1944-1956. Strona zyskała nowy wygląd, bardzo podobny do portalu o poszukiwaniach. Oba portale są „zlinkowane” i dostosowane do korzystania z nich także za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Stąd taka „kafelkowa” architektura obu serwisów.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.