Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wrocław: Archeolodzy w centrum miasta odkryli pozostałości osad z XI i XII wieku

Wrocław: Archeolodzy w centrum miasta odkryli pozostałości osad z XI i XII wieku

Nauka w Polsce

Pozostałości osad, z których najstarsze pochodzą z XI wieku, odkryli archeolodzy prowadzący wykopaliska w okolicach Nowego Targu, w ścisłym centrum Wrocławia. Jednym z ciekawszych artefaktów znalezionych podczas tych wykopalisk jest fragment piaskowej rzeźby z XII w.

Badania prowadzone są na około czterdziestoarowym kwartale pomiędzy placem Nowy Targ a ulicą Wita Stwosza. Po wyburzeniu budynku z lat 70. XX w. ma powstać tam nowa zabudowa; wcześniej jednak grunt badają archeolodzy.

Jak powiedział w czwartek [27 lipca] PAP prof. Jerzy Piekalski, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, najstarsze fragmenty zabudowań, jakie znaleźli tam archeolodzy, pochodzą z XI w. To protomiejska osada rzemieślniczo-targowa z XI i XII wieku. Następnie wytyczono tam w drugiej połowie XIII w. dzisiejszy pl. Nowy Targ i regularną siatkę ulic wokół niego, wówczas powstały tam działki mieszczańskie, początkowo z zabudową drewnianą, a później, od XIV w., ceglaną – mówił prof. Piekalski.

Archeolog dodał, że poszczególne warstwy, w tym fundamenty domów, są dość dobrze zachowane. Archeolodzy znaleźli tam zabytki drewniane, tkaniny, kości, ceramikę i zabytki metalowe. Datowane są one od XI w. po czasy nam współczesne – powiedział prof. Piekalski. Naukowiec zwrócił uwagę, że w warstwie z XIV w. dość licznie występowały przęśliki (rodzaj ciężarka wykorzystywany w wrzecionach do produkcji nici z lnu czy wełny). Występowanie tego przyrządu w tak dużej liczbie świadczy o profesji, jaką zajmowali się mieszkańcy tych domów – powiedział profesor.

Innym interesującym znaleziskiem jest fragment rzeźby piaskowej przedstawiający głowę, najprawdopodobniej postaci religijnej. Rzeźbę znaleźliśmy w środę w warstwie z XIV w., zabytek będzie analizowany przez historyków sztuki. Wiemy, że rzeźba pochodzi z XII w., najprawdopodobniej z któregoś z kościołów – powiedział prof. Piekalski.

Dodał, że być może rzeźba pochodzi z klasztornego kościoła Augustianów na Piasku. Ten kościół był w XIV w. przebudowywany, ale to jedynie przypuszczenie, że rzeźba pochodzi stamtąd. Tak jak przypuszczeniem jest to, kogo przedstawia. Na pierwszy rzut oka to Chrystus, ale nie ma aureoli, więc może któryś z apostołów – powiedział naukowiec.

Archeolodzy zakończą badania w kwartale pomiędzy pl. Nowy Targ a ul. Wita Stwosza jesienią.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.