Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Prawosławna Wielkanoc w cieniu pandemii

Prawosławna Wielkanoc w cieniu pandemii

Eurohistory

W niedzielę 19 kwietnia 2020 roku członkowie prawosławnych domów panujących obchodzili pierwszy dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wielu z nich przekazało swoim rodakom życzenia świąteczne za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Rosja

Jej Cesarska Mość cesarzowa Maria, przebywająca w rezydencji w Madrycie, przesłała Rosjanom znajdującym się w Rosji i poza jej granicami życzenia w imieniu własnym i następcy tronu, Jego Cesarskiej i Królewskiej Wysokości wielkiego xięcia Jerzego. Możemy w nich przeczytać słowa żalu, że rozprzestrzenianie się koronawirusa wymagało nałożenia ograniczeń na świeckich uczestników nabożeństw świątecznych. Równocześnie Najjaśniejsza Pani wezwała wyznawców Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej do zaakceptowania zaleceń wydanych przez Jego Świątobliwość patriarchę Moskwy i całej Rosji Cyryla oraz całą cerkiewną hierarchię, która kieruje się wyłącznie troską o dobro wiernych.

W dawnych czasach – przypomina monarchini – Rosjanie zmagali się z jeszcze bardziej śmiercionośnymi epidemiami i związanymi z tym surowymi ograniczeniami. Jednak święci asceci, pobożni władcy i inni wybitni przywódcy Rosji dali przykład, jak unikać rozpaczy i strachu, zachować spokój i rozwagę, baczyć na potrzeby swoje i innych, a nade wszystko – jak nie wystawiać Boga na próbę, lecz starać się wypełniać Jego przykazania, gdyż wszystko, co się wydarza, dzieje się zgodnie z Jego wolą. Dlatego też cesarzowa i cesarzewicz żarliwie modlą się do Zmartwychwstałego Pana Jezusa Chrystusa, aby umocnił dusze i ciała, dzięki czemu będą mogły przejść przez obecne próby, zachowując i pomnażając Wiarę, Nadzieję i Miłość1.

Serbia

Ich Królewskie Wysokości xiążę Filip i xiężna Danica oraz xiążę Stefan, ich syn, świętowali Zmartwychwstanie Pana w londyńskiej rezydencji. Xiążę Filip, korzystając z Facebooka, zwrócił się do Serbów. Stwierdził, że największe chrześcijańskie święto jest obchodzone w nienaturalnych i trudnych warunkach, ale mimo to życzy wszystkim wyznawcom prawosławia napełnienia radością, miłością i nadzieją. Bez względu na okoliczności Zmartwychwstanie zawsze będzie świętem nadziei, wiary, miłości i radości. Ponieważ Chrystus jest Zbawicielem, Jego Zmartwychwstanie nieustannie będzie światłem, do którego należy podążać w ponurych czasach największych prób i udręk. Jego Królewska Wysokość zachęcił, aby bardziej niż kiedykolwiek modlić się o siłę dla Serbii i wszystkich jej mieszkańców, błagając Boga o opiekę nad nimi.

Gruzja

Jego Królewska Mość król Dawid XIII udostępnił na Facebooku zdjęcie, na którym Najjaśniejszy Pan znajduje się ze swoim synem i następcą, Jego Królewską Wysokością xięciem Jerzym.

Grecja

Ich Królewskie Wysokości xiążę Paweł, następca greckiego tronu, i xiężna Maria Chantal święta wielkanocne spędzili z dziećmi. Zdjęcie rodziny znalazło się na Instagramie.

opracowanie: Adrian Nikiel


1 Z katolickiego punktu widzenia te piękne życzenia powinny być realizowane najpierw poprzez nawrócenie się chrześcijan pozostających w schizmie do Świętej Wiary Katolickiej – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.