Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Prof. Włodzimierz Kotoński nie żyje

Prof. Włodzimierz Kotoński nie żyje

Requiescat in pace

4 września 2014 roku, w wieku 89 lat, zmarł profesor Włodzimierz Kotoński, jeden z pionierów muzyki elektronicznej w Polsce. Urodził się w roku 1925, studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, którą ukończył w roku 1951.

W latach pięćdziesiątych inspirował się m.in. folklorem podhalańskim, później natomiast zwrócił się ku technikom i brzmieniom bardziej eksperymentalnym, sięgając po nowatorskie w tamtych czasach koncepcje muzyki elektronicznej i konkretnej (na taśmę).

Ważniejsze spośród jego utworów awangardowych, poszukujących, to m.in. Etiuda na jedno uderzenie w talerz (1959), Mikrostruktury (1963, na taśmę), Aela (1970) czy Skrzydła (Les Ailes) z roku 1973. Całą Etiudę… zrealizował w zgodzie z jej tytułem — a mianowicie na podstawie dźwięku pojedynczego uderzenia pałeczką w talerz, dźwięk umiejętnie spreparowany, zapętlony, zmodyfikowany.

Prof. Kotoński był autorem także wielu innych kompozycji na bardzo różne składy: takie jak np. obój solo (Monochromia, 1964), flet, gitara i perkusja (Trio, 1960) czy pełna orkiestra symfoniczna.

Od roku 1967 Włodzimierz Kotoński prowadził wykłady w warszawskiej PWSM (dziś jest to Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Opracował Leksykon współczesnej perkusji i pierwszą polską książkę na temat muzyki elektronicznej (Muzyka Elektroniczna, Kraków, PWM).

Adam Tomasz Witczak

Wybrane utwory

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.