Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » WWAA o projekcie aranżacji Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW

WWAA o projekcie aranżacji Galerii Sztuki Średniowiecznej

Natalia Paszkowska, WWAA

Zbiory Galerii Sztuki Średniowiecznej to niezwykle cenne i wizualnie atrakcyjne obiekty, z których ponad sto zostało wybranych do stałej ekspozycji. Przestrzeń galerii obejmuje trzy sale w amfiladzie – ich wydłużone rzuty, a także proporcje, rytm i wielkość wnęk okiennych tworzą dla średniowiecznych dzieł niepowtarzalną oprawę. Głównym celem naszego projektu było więc podkreślenie architektury obiektu, a w północnej sali zapewnienie widoku na dziedziniec im. Stanisława Lorentza, tak by zwiedzający mieli świadomość założeń przestrzennych całego budynku Muzeum.

Na minimalistyczną aranżację składają się m.in. zaprojektowane z dwóch warstw perforowanej blachy przesłony okien, które tworzą delikatnie migotliwy wzór i światłocieniowy efekt na posadzce. Stonowana, ciemna kolorystyka całej galerii została również podporządkowana naczelnej idei wyeksponowania w optymalny sposób prezentowanych dzieł, gdzie zarówno sam materiał (drewno, polichromia, alabaster, brąz), jak i detale wykonania wymagają niezwykle precyzyjnego oświetlenia i tła, które nie rozprasza uwagi widza.

Ekspozytory, na których umieszczono obiekty, to wygięte z jednego arkusza blachy delikatne wizualnie konstrukcje, gdzie oprócz samej formy istotny jest detal szlifowanych krawędzi. Każdy z nich ma niepowtarzalną formę, dopasowaną do konkretnego dzieła. Wysiłek włożony w projekt i wykonanie tak zróżnicowanych ekspozytorów jest dalekim echem kunsztu wykonania samych eksponatów.

Projekt aranżacji Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW opracował zespół w składzie: Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Borys Kudlička, Michał Bartnicki.

WWAA

Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska w 2007 r. założyli pracownię WWAA. W swoich projektach dbają o współczesny i oryginalny wyraz formalny architektury, jednocześnie poszukując nowych, ciekawych sposobów funkcjonowania projektowanych obiektów i przestrzeni wokół nich. Interesuje ich przede wszystkim tworzenie budynków wykorzystujących niecodzienne rozwiązania materiałowe i przestrzenne, dopracowanych w detalu. W 2008 r. zajęli pierwsze miejsce (wspólnie z 137kilo) w konkursie na Służewski Dom Kultury. Autorzy m.in. Pawilonu Polskiego na Expo 2010 w Szanghaju. W 2010 r. do WWAA jako partner dołączył scenograf i projektant ekspozycji, Borys Kudlička. Absolwent wydziału projektowania scenografii i kostiumów bratysławskiej Akademii Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Groningen. Od 1999 r. jest związany głównie z Operą Narodową w Warszawie, obecnie współpracuje także z operami we Frankfurcie, Berlinie, Nowym Jorku, Brukseli i Kopenhadze. WWAA zajmuje się projektami w różnej skali: od budynków mieszkalnych i biurowych na warszawskiej Pradze poprzez tymczasowe pawilony (Mercedes Benz), ekspozycje (dla Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Biblioteki Narodowej) i scenografie aż po wnętrza użyteczności publicznej projektowane wraz z dedykowanym wyposażeniem. Realizuje projekty nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Szwajcarii, Belgii, Chinach i Katarze.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.