Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nowa publikacja o zamku Nymphenburg

Nowa publikacja o zamku Nymphenburg

Dziedzictwo jakobitów

Pan Noel McFerran, twórca najważniejszej strony poświęconej idei i historii jakobickiej – The Jacobite Heritage, poinformował o wydaniu w maju 2014 roku publikacji poświęconej historii zamku Nymphenburg w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Xiążkę Doris Fuchsberger i Albrechta Vorherra pt. Schloss Nymphenburg unterm Hakenkreuz (wyd. Allitera) opatrzył słowem wstępnym Jego Królewska Mość Franciszek II, król Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii.

Do wybuchu I wojny światowej Nymphenburg był położoną najbliżej Monachium letnią rezydencją bawarskiej rodziny królewskiej. W tym zamku urodził się w 1909 roku xiążę Rudolf, najmłodszy syn króla Roberta I (IV), przyszli na świat także inni przedstawiciele dynastii: xiążę Ludwik (ur. 1913) i xiężniczki Maria (cesarzowa Brazylii w latach 1937-1981), Adelgunda i Eleonora. Po wojnie posiadłość została opuszczona przez członków starszej gałęzi rodu, lecz mieszkali w niej xiążę Ludwik Ferdynand oraz jego siostry, xiężniczki Elwira i Klara. W 1937 roku w Nymphenburgu odbył się ślub cesarza Brazylii Piotra III (panującego w latach 1921-1981) i xiężniczki Marii.

Na zespół pałacowy składa się wiele budynków. Jeden z nich był wykorzystywany jako manufaktura porcelany, w innym znajdował się konwent zakonnic zwanych Pannami Angielskimi, zgromadzenia założonego przez s. Marię Ward.

W xiążce skupiono się na kwestii użytkowania zamku przez narodowosocjalistycznych uzurpatorów. Podobnie jak inne posiadłości jakobickiej rodziny królewskiej hitlerowcy przeznaczyli Nymphenburg do swoich celów, wśród których było m.in. muzeum łowiectwa, planowano także instytucję edukacyjną oraz organizowanie „Nocy Amazonek”. Wprawdzie rodzina królewska nie jest głównym tematem tej publikacji, warto jednak zwrócić uwagę na interesujące, czarno-białe fotografie.

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie korespondencji pana Noela McFerrana na jakobickiej liście dyskusyjnej.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.