Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rebeka Bettarini przystąpiła do schizmy wschodniej

Rebeka Bettarini przystąpiła do schizmy wschodniej

Wiadomość z Petersburga

W dniach 11–13 lipca 2020 roku Jego Cesarska i Królewska Wysokość wielki xiążę Jerzy, następca tronu Rosji, przebywał w Petersburgu. W podróży towarzyszyła mu jego długoletnia przyjaciółka, panna Rebeka Bettarini, dyrektor Rosyjskiej Fundacji Cesarskiej, która 12 lipca przystąpiła do schizmy wschodniej i w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z rąk protojereja Alexandra Tkaczenki przyjęła bierzmowanie jako Wiktoria Romanowna. Obrządek w soborze pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła poprzedził Boską Liturgię, którą sprawowali metropolita petersburski i ładoski Warsonofiusz oraz inni duchowni. Po ceremonii, w której trakcie nowa wyznawczyni prawosławia przyjęła komunię, metropolita podarował pannie Bettarini ikonę św. Wiktorii Rzymskiej.

Następnie carewicz, panna Bettarini oraz osoby im towarzyszące udali się do soborowego Nowego Mauzoleum, gdzie protojerej Alexander Tkaczenko i protodiakon Andrzej Lewin sprawowali nabożeństwo w intencji przodków przyszłego władcy, cesarzy panujących na wygnaniu, oraz innych jego krewnych. Mauzoleum jest miejscem wiecznego spoczynku emigracyjnych monarchów i ich żon.

Rebeka Wirginia Bettarini dorastała w Kościele Novus Ordo, jest córką włoskiego dyplomaty Roberta Bettariniego, ambasadora w Kongu, Iraku, Belgii i Luksemburgu, i Karoli Wirginii Cacciatore. Zdobyła tytuł licencjata w zakresie nauk politycznych, uczęszczając na Wolny Międzynarodowy Uniwersytet Studiów Społecznych „Gwidon Carli” w Rzymie. Jest również magistrem ekonomii i międzynarodowego rozwoju Włoskiego Stowarzyszenia na rzecz Międzynarodowej Organizacji z siedzibą w Rzymie.

Przed przystąpieniem do schizmy wschodniej p. Rebeka Bettarini przeszła przygotowanie pod kierunkiem arcybiskupa San Francisco i Zachodniej Ameryki Cyryla. Ostatnie przygotowania do bierzmowania odbyły się zaś w przeddzień wyjazdu do Petersburga w moskiewskiej cerkwi pw. św. Marcina Wyznawcy.

Panna Bettarini podkreśliła swoje poruszenie związane ze zmianą wyznania oraz żal, że w związku z pandemią COVID-19 Jej Cesarska Mość cesarzowa Maria i jej rodzice nie mogli wziąć udział w ceremonii.

Wielki xiążę w imieniu swojej matki nadał metropolicie Warsonofiuszowi order św. Włodzimierza. Metropolita podarował carewiczowi ikonę Zmartwychwstania oraz liczne xiążki. Tego samego dnia wielki xiążę spotkał się z filantropami i donatorami wspierającymi Cerkiew w Petersburgu, dziękując za ich zaangażowanie i nadając nagrody Domu Cesarskiego. W trakcie wizyty nie zabrakło też spotkań z wolontariuszami zaangażowanymi w działania społeczne i kulturalne dynastii na terenie Petersburga.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.