Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rozwód w Domu Burbonów

Rozwód w Domu Burbonów

Wiadomość z Luxemburga

Plaga rozwodów, tak częstych wśród europejskich domów panujących (nietrudno dostrzec, że i one nie są odporne na postęp i demokratyzację obyczajów), dotknęła również władający Luxemburgiem Dom Burbonów. Blog Royal Musings poinformował, że 4 kwietnia 2019 roku w Londynie zakończyła się procedura rozwodowa Ich Królewskich Wysokości xięcia Ludwika i xiężnej Tessy.

Małżonków oczywiście nadal łączy ślub kościelny, ale żona Jego Królewskiej Wysokości utraci – na mocy dekretu JKW wielkiego xięcia Henryka z 21 września 1995 r. – dotychczasowe tytuły, przestanie być uznawana za członka rodziny panującej i od września dzięki przywilejowi nadanemu jej przez monarchę będzie posługiwać się nazwiskiem Tessy Antony-de-Nassau.

Tak nieszczęśliwie zakończony związek rozpoczął się w 2004 r. i zaowocował przyjściem na świat pierwszego wnuka JKW wielkiego xięcia Henryka – 12 marca 2006 r. w Genewie panna Tessy Antony urodziła syna Gabriela, późniejszego xięcia Nassau. 29 września 2006 r. para zawarła związek małżeński w kościele w miejscowości Gilsdorf, a 21 września 2007 r. urodził się drugi z xiążąt Nassau – Noe. Synów ochrzczono w tym samym kościele, gdzie ich rodzice złożyli przysięgi małżeńskie. JKW xiążę Ludwik zrzekł się praw do tronu Luxemburga w imieniu swoim i swoich potomków1. 23 czerwca 2009 r. wielki książę nadał synowej predykat Jej Królewskiej Wysokości i tytuł xiężnej, a swoich wnuków podniósł do rangi IKW xiążąt Nassau. Separacja małżonków została ogłoszona przez dwór wielkoxiążęcy 18 stycznia 2017 r. Xiążę Ludwik jest zobowiązany do łożenia na każdego z synów czterech tysięcy funtów brytyjskich rocznie, a także do wspierania żony, która pozostanie z synami w londyńskim domu dzielonym do tej pory z mężem.

opracowanie: Filip Adam Zieliński


1 Xiążę Ludwik i xiążę Noe zajmują czterdzieste siódme i czterdzieste ósme miejsce w linii sukcesji tronów Francji i Nawarry.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2021 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.