Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wielki sarkofag egipskiego króla

Wielki sarkofag egipskiego króla

Wojciech Pastuszka

Amerykańscy i egipscy archeolodzy zidentyfikowali właściciela wielkiego sarkofagu, który odkryli rok temu w Abydos.

Właścicielem imponującego miejsca pochówku okazał się faraon Sobekhotep I, który był najpewniej założycielem XIII dynastii rządzącej nad Nilem w latach 1794-1648 p.n.e. (data przybliżona). Był to początek drugiego okresu przejściowego charakteryzującego się znacznym osłabieniem władzy królewskiej i rozbiciem państwa. W jego późniejszej fazie znaczną część Egiptu opanowali najeźdźcy z Bliskiego Wschodu zwani Hyksosami.

Identyfikacja była możliwa dzięki tegorocznemu odkryciu w tym samym miejscu fragmentów malowanego reliefu, na którym widać siedzącego na tronie władcę podpisanego imieniem Sobekhotep. Znalezisko uzupełniają fragmenty urn kanopskich, w których składano wnętrzności zmarłego, wyjęte z jego ciała podczas balsamowania.

Grobowiec, w którym znajdował się sarkofag, miał kształt piramidy i przypomina pochówek innego władcy z tej dynastii, odkryty w Dahszur. Zdaniem badaczy z University of Pennsylvania i egipskiej Najwyższej Rady Starożytności ważący 60 ton sarkofag wykuto z czerwonego kwarcytu pochodzącego z okolic Kairu.

Odkrycie daje szansę poprawienia naszej mizernej wiedzy o drugim okresie przejściowym. Naukowcy mają bowiem poważny deficyt wiarygodnych informacji o tych czasach. Na przykład Sobekhotep I był znany tylko z list królów i sarkofag jest pierwszym kompletnym monumentem związanym z tym władcą. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego. Wedle zachowanych list panował on w najlepszym razie 4,5 roku, więc nie miał zbyt dużo czasu, by pozostawić po sobie wiele zabytków.

Abydos, gdzie odkryto sarkofag, jest jedną z najważniejszych starożytnych nekropoli w Egipcie. Najstarsze znalezione tam królewskie grobowce należą do pierwszych władców Egiptu i mają ponad 5000 lat.

Na podstawie Ahram Online (dali zdjęcie sarkofagu).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.