Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Święto narodowe Szwecji

Święto narodowe Szwecji

Royal Central

Tegoroczne święto narodowe w Szwecji wygląda inaczej niż zwykle. W minionych latach Pałac Królewski w Sztokholmie udostępniano 6 czerwca zwiedzającym, a członkowie dynastii brali udział w licznych wydarzeniach na terenie miasta. Późnym popołudniem udawali się powozem do Skansenu na wyspie Djurgården, gdzie wraz z tysiącami Szwedów słuchali koncertu na świeżym powietrzu, wieczorem zaś w Pałacu Królewskim podejmowali na przyjęciu parlamentarzystów, ministrów, dyplomatów i urzędników. Te wydarzenia w roku 2020 zostały odwołane. Jej Królewska Wysokość xiężniczka Wiktoria zaprosiła natomiast poddanych na wirtualne zwiedzanie monarszej siedziby.

Pierwsza z wirtualnych wycieczek została zaprezentowana w godzinach porannych na profilu Domu Szwecji na Facebooku. Ubrana w strój ludowy następczyni tronu przywitała gości z pałacowego balkonu. W kolejnych filmach zostanie zaprezentowanych kilka komnat, począwszy od jadalni królowej Ludwiki Ulryki.

Nie był to jednak jedyny świąteczny akcent tego dnia. Ich Królewskie Mości król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia zostali sfilmowani podczas ceremonii podniesienia flagi Szwecji przed pałacem Stenhammar, znajdującym się około 120 kilometrów na południowy zachód od stolicy. Najjaśniejsi Państwo mieszkają tam od czasu ogłoszenia pandemii COVID-19. O godz. 20.00 król ma wygłosić w Pałacu Królewskim przemówienie transmitowane przez program pierwszy Telewizji Szwedzkiej. Po wystąpieniu monarchy zespół muzyczny Armii Królewskiej wykona w Logården na terenie Pałacu – w obecności króla, królowej, marszałka Riksdagu i premiera – Arméns stora tapto.

Królewna Wiktoria świętowała z mężem i dziećmi w pałacu Haga, gdzie JKW xiążę Daniel osobiście zaangażował się w podnoszenie flagi na szczyt masztu. Podobnie wydarzenia potoczyły się w siedzibie JKW królewicza Karola Filipa, gdzie flagę podniosła jego żona, JKW xiężna Zofia. Filmy upamiętniające te chwile umieszczono na Instagramie. Druga córka króla, JKW xiężniczka Magdalena, mieszkająca wraz z rodziną na Florydzie, również za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazała życzenia wszystkim Szwedom.

Kolejnym tradycyjnym zwyczajem zachowanym podczas tegorocznych obchodów stała się publikacja zdjęć dzieci królewny Wiktorii: IKW xiężniczki Stelli i xięcia Oskara. Dzieci noszą na nich stroje ludowe swoich xięstw. Xiężniczka Stella ma na sobie strój z parafii Skedevi (xięstwo Östergötland), natomiast xiążę Oskar przywdział garnitur pochodzący z Ingelstad w Skanii. JKW xiężniczka Wiktoria wystąpiła w kostiumie z xięstwa Västergötland. Okolicznościową fotografię małych dynastów nadworna fotograf, pani Linda Broström, wykonała także w sobotę.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.