Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Szósty xiążę Sayn-Wittgenstein-Berleburg nie żyje

Szósty xiążę Sayn-Wittgenstein-Berleburg nie żyje

Requiescat in pace

13 marca 2017 roku w zamku Berleburg zmarł nagle Jego Wysokość xiążę Ryszard, szósty xiążę Sayn-Wittgenstein-Berleburg, mąż Jej Królewskiej Wysokości xiężnej Benedykty. Miał 82 lata.

Jego Wysokość1 urodził się w Gießen 29 października 1934 roku, był najstarszym synem xięcia Gustawa Albrechta i jego żony Małgorzaty Fouché d’Otrante (pochodzącej ze szwedzkiej rodziny szlacheckiej). Otrzymał imiona Ryszard Kazimierz Karol August Robert Konstantyn, a jego matką chrzestną została duńska królowa Ingryda, przyjaciółka xiężnej Małgorzaty.

Jako dziecko xiążę wraz z rodzeństwem wychowywał się w Szwecji, do której rodzina xiążęca przeniosła się po kapitulacji Rzeszy Niemieckiej. W 1944 r. jego ojciec zaginął na froncie wschodnim podczas Operacji Bagration, a dwadzieścia pięć lat później został oficjalnie uznany za zmarłego.

Maturę zdał w Sigtunie, następnie studiował nauki leśne na uniwersytetach w Monachium i Getyndze, przygotowując się do zarządzania rodzinnymi posiadłościami w Niemczech i Kanadzie. W marcu 1966 r., podczas ślubu niderlandzkiej xiężniczki Beatrycze, xiążę poznał swoją przyszłą małżonkę. Rok później pojawiły się pierwsze, jeszcze nieoficjalne informacje o ich zaręczynach, na które duński parlament wyraził zgodę 4 czerwca 1967 r. JKW xiężniczka Benedykta, druga z trzech córek króla Fryderyka IX i królowej Ingrydy, była młodsza od męża o dziewięć lat (ur. 29 kwietnia 1944 r.). Ślub odbył się 3 lutego 1968 r. w duńskim zamku Fredensborg, a w uroczystości wzięło udział ponad dwustu gości, wśród których nie zabrakło członków skandynawskich rodzin królewskich2. Po ślubie państwo młodzi zamieszkali w zamku Berleburg.

Zmarły był miłośnikiem wsi i zwierząt, a swoją pasję dzielił z synem, który po osiągnięciu pełnoletniości również włączył się do pracy w rodzinnych dobrach. W kwietniu 2013 roku xiążę doprowadził do wypuszczenia na wolność w paśmie górskim Rothaargebirge stada żubrów.

Kilkanaście lat przed śmiercią Jego Wysokość zmagał się z rakiem prostaty i rakiem skóry. Prócz wdowy pozostawił troje dzieci: Ich Wysokości xięcia Gustawa (ur. 12 stycznia 1969 r. we Frankfurcie nad Menem, siódmego xięcia Sayn-Wittgenstein-Berleburg), xiężniczkę Alexandrę (ur. 20 listopada 1970 r., żonę hrabiego Jeffersona von Pfeil und Klein-Ellguth) i xiężniczkę Natalię (ur. 2 maja 1975 r., żonę Alexandra Johannsmanna)3, a także czworo wnucząt: hrabiego Ryszarda i hrabiankę Ingrydę von Pfeil und Klein-Ellguth oraz Konstantyna i Ludwikę Johannsmannów. Ponieważ potomkowie xiążęcej pary mają obywatelstwo niemieckie (xiężniczki także obywatelstwo duńskie) i wychowali się w Niemczech, zgodnie z ustawodawstwem duńskim nie mają praw do tronu w Kopenhadze.

Xięcia Ryszarda przeżyło również rodzeństwo: Jaśnie Oświeceni xiążę Robin, xiężniczka Magdalena, hrabina zu Solms-Laubach, xiężniczka Tatiana i xiężniczka Pia oraz ich dzieci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 21 marca w świątyni ewangelickiej w Bad Berleburg.

opracowanie: Adrian Nikiel


1 Tytuł Jego Wysokości został nadany przez króla Danii Fryderyka IX, natomiast poza Danią mediatyzowanej rodzinie xiążęcej przysługuje tytuł Jaśnie Oświecony.

2 W 1993 r. para xiążęca świętowała w Kopenhadze dwudziestą piątą rocznicę ślubu.

3 Xiężniczka jest brązową medalistką olimpijską. Podczas igrzysk olimpijskich w 2008 r. w Pekinie zdobyła wraz z duńską drużyną jeździecką brązowy medal w ujeżdżaniu, a indywidualnie zajęła czternaste miejsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.