Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nagroda TopBuilder 2021 / Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Nagroda TopBuilder 2021 / Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

Nagroda TopBuilder 2021 dla Muzeum Książąt Czartoryskich

Znamy już zwycięzców XIII edycji konkursu organizowanego przez miesięcznik „Builder”. Wśród laureatów znalazło się Muzeum Książąt Czartoryskich. Projekt został doceniony za wysoką jakość architektoniczną i ponadczasową formę.

TopBuilder to prestiżowy tytuł przyznawany wyróżniającym się inwestycjom, usługom i produktom. W tym roku jury nagrodziło w sumie 62 projekty i rozwiązania, jednocześnie rekomendując je branży. Jak podkreślają organizatorzy, najważniejsze znaczenie w tegorocznym konkursie miała wysoka jakość. Doceniono rozwiązania materiałowe, technologiczne i konstrukcyjne.

Za projekt modernizacji Muzeum Książąt Czartoryskich odpowiedzialne jest Biuro Projektów Lewicki Łatak, a nowej aranżacji – ART FM. Architekci mają już na swoim koncie Nagrodę Roku SARP i Property Design Award. Po raz kolejny trud włożony w przebudowę Muzeum Książąt Czartoryskich przyniósł rezultaty. Samo Muzeum zostało wcześniej wyróżnione w konkursach Lider Dostępności i Kraków bez barier za rozwiązania związane z dostępnością i uhonorowane prestiżową nagrodą polskiego muzealnictwa – Grand Prix konkursu Sybilla.

Muzeum Xiążąt Czartoryskich — fot. Adrian Nikiel

Trwają prace nad Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

28 marca została zamknięta wystawa stała w EUROPEUM poświęcona zbiorom sztuki europejskiej. Budynek zostanie przekształcony w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Otwarcie planowane jest w listopadzie 2021.

Przestrzeń zabytkowego, zbudowanego w XVII wieku Spichlerza wypełnią dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Muzeum zostanie podzielone na trzy główne wątki: Wawel – dramat królów, Apollo – Chrystus oraz Żywioły. W najniższej kondygnacji planowana jest przestrzeń edukacyjna. W salach znajdą się zarówno eksponaty, jak i nowoczesne stanowiska komputerowe dostępne dla zwiedzających.

Muzeum Narodowe w Krakowie zgromadziło największą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego. W jej skład wchodzą m.in.: malarstwo, projekty dekoracji, rysunki, rzemiosło artystyczne, rzeźby, grafiki oraz książki. Prace były prezentowane w Muzeum od 2017 do wiosny 2020 roku na pięciu wystawach, które obejrzało w sumie około 400 tys. widzów. Już jesienią kolekcja artysty zostanie zaprezentowana ponownie, tym razem na wystawie stałej.

EUROPEUM — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.