Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Tożsamość sztuki amerykańskiej. Grand Canyon i Indianie – wyimki ze sztuki amerykańskiej i zachodnioamerykańskiej

Tożsamość sztuki amerykańskiej. Grand Canyon i Indianie – wyimki ze sztuki amerykańskiej i zachodnioamerykańskiej

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Zapraszamy do udziału w wykładach organizowanych przez Wrocławską Fundację Studentów Historii Sztuki i poświęconych sztuce amerykańskiej.

Dwunasty wykład w cyklu Zima i wiosna ze sztuką Stanów Zjednoczonych wygłosi pani dr Sylwia Świsłocka-Karwot na temat

Tożsamość sztuki amerykańskiej. Grand Canyon i Indianie

– wyimki ze sztuki amerykańskiej i zachodnioamerykańskiej.

18 kwietnia 2013 r., godz. 18:00.

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, sala 309, Wrocław.

Historycy sztuki amerykańskiej przez długi czas rozpatrywali sztukę amerykańską w kontekście dychotomii sztuki Zachodu i Wschodu. Tomasz Moran, którego duże płótna z wizerunkami Yellowstone, czy Grand Canyonu uczyniły go „zachodnioamerykańskim artystą”, żyje na Long Island i tutaj również maluje tysiące pejzaży. Edward Potthast, amerykański impresjonista kiedyś odwiedził Grand Canyon i również namalował kilka płócien tego terenu. Czy powinniśmy go nazywać zachodnioamerykańskim malarzem? Czym zatem jest zachodnioamerykańska sztuka? Zapraszam na wykład o zawiłościach sztuki i pejzażu — „amerykańskości Zachodu”, Indianach, Arizonie i Wielkim Kanionie. 

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Dr Sylwia Świsłocka-Karwot — adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się badaniem sztuki XX w. ze szczególnym uwzględnieniem właściwych jej obszarowi heteronomii oraz uwikłań krytycznych, społecznych, politycznych, rynkowych. Interesuje się również metakrytyką oraz — w sposób szczególny — historią sztuki od początku drugiej połowy XX w. po zjawiska aktualne.

Zima i wiosna ze sztuką Stanów Zjednoczonych

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.