Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Na audiobooku: Moja walka przeciwko Adolfowi Hitlerowi

Na audiobooku: Moja walka przeciwko Adolfowi Hitlerowi

Z okazji 100. urodzin cesarza i króla Ottona

Z okazji setnej rocznicy urodzin zmarłego w zeszłym roku Ottona, de iure cesarza austriackiego, apostolskiego króla Węgier, Czech etc., 20 listopada 2012 r. działająca na całym świecie organizacja charytatywna „Kirche in Not” wydała na audio-CD nieodpłatnie wywiad o jego zaangażowaniu przeciwko narodowemu socjalizmowi. W rozmowie monarcha opowiada, że już przed dojściem Hitlera do władzy po lekturze Mojej walki rozpoznał niebezpieczeństwa nadchodzące dla Europy. Niektórych z największych cierpień można byłoby uniknąć, gdyby więcej wpływowych ludzi przeczytało tę książkę — podkreśla.

Cesarz wspomina dalej o swojej wizycie w Berlinie na krótko przed zdobyciem władzy przez NSDAP i nieprzemyślanym powrocie do Niemiec w kilka miesięcy później, w trakcie którego ledwie uniknął aresztowania przez narodowych socjalistów, którzy w międzyczasie objęli rządy.

Kiedy nad Austrią zawisła groźba przyłączenia do Rzeszy Niemieckiej, wzywał – sam będąc na emigracji – austriackiego kanclerza Kurta Schuschnigga do zbrojnego oporu: Było dla mnie jasne: Hitler prowadzi Niemcy i Europę do wojny. To przekonanie kierowało moją polityką. Kiedy Schuschnigg odmówił stawienia oporu, zaproponował mu, ze wróci do Austrii i stanie na czele rządu. Zdawałem sobie sprawę, że oznaczałoby to kres mojego życia – podkreśla.

Władca opowiada ponadto, jak w okresie drugiej wojny światowej z Belgii, Francji i Stanów Zjednoczonych organizował pomoc dla uchodźców. Wywiad kończy się emocjonalnym opisem jego powrotu z amerykańskiej emigracji: Kiedy samolot nadleciał nad Lizbonę, zobaczyłem po raz pierwszy od lat europejskie miasto: w centrum nie stał silos administracyjny albo bank, lecz katedra. To jest Europa!

Wywiad „Mein Kampf gegen Adolf Hitler” można zamówić nieodpłatnie na audiobooku.

opracowanie: TG

Na podstawie listy dyskusyjnej „Monarchie der Zukunft”.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.