Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nagrody muzealne

Nagrody muzealne

Zamek Królewski na Wawelu

Drodzy Państwo,

Dzielimy się miłą dla nas wiadomością: cenna – bo przyznawana przez zwiedzających – nagroda Złota Pinezka już po raz drugi trafiła do Zamku Królewskiego na Wawelu.

Użytkownicy map Google najwyżej w województwie małopolskim ocenili Zamek Królewski na Wawelu, który uzyskał ocenę 4,7 i zgromadził ponad 135 tysięcy opinii. To już druga Złota Pinezka dla jednego z najsłynniejszych zabytków europejskich i jednego z najważniejszych i największych zamków w Polsce. Pierwszą statuetkę zabytek otrzymał w 2020 roku, kiedy to wyłoniono laureatów w kategorii atrakcji turystycznych.

Druga Złota Pinezka dla Zamku Królewskiego na Wawelu to wielkie wyróżnienie, bo głos naszych Gości zawsze będzie dla nas najcenniejszy. W przypadku tej pięknej nagrody tworzą go tysiące opinii i zdjęć pozostawionych na mapach Google, za co gorąco dziękujemy. Nie ma w XXI wieku lepszej rekomendacji miejsca, skąd zabrać można piękne wspomnienia, doświadczyć sztuki, zobaczyć zupełnie nowe wystawy, a także odpocząć w otoczeniu zapierającej dech w piersiach renesansowej architektury. Druga Złota Pinezka to dla nas również dowód na niesłabnące zainteresowanie zwiedzających Wawelem – otwartym dla wszystkich i zmieniającym się od 2020 roku – mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Więcej na stronie www.zlotepinezki.pl.

Złota pinezka — Wawel

Przypominamy również inny tegoroczny sukces Zamku:

Gala laureatów 43. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022

Zamek Królewski na Wawelu otrzymał 31 maja 2023 roku dwie prestiżowe statuetki Sybilla 2022. Nagrodzony został zjawiskowy Nowy Skarbiec Koronny w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”. Do Skarbca trafiła też Nagroda Publiczności – wręczona w tym roku po raz pierwszy w historii.

Te dwa laury, uznawane za synonim Oscarów w środowisku muzealników, ogromnie nas cieszą. Są wyrazem uznania specjalistów dla ciężkiej i pełnej zaangażowania pracy całego zespołu Zamku Królewskiego na Wawelu. Zapewniam jednak, że nikt z nas nie pracuje dla nagród, choć są one znaczącym powodem do radości. Misją każdego Wawelczyka, z którą autentycznie się identyfikujemy, jest szerokie upowszechnianie i udostępnianie bezcennej w skali świata, królewskiej kolekcji. Dlatego szczególnie dziękujemy naszym Gościom, naszym Zwiedzającym, że uznali Skarbiec Koronny za najważniejsze wydarzenie muzealne roku 2022. To wyjątkowy moment – pierwsza w historii statuetka w tej kategorii należy do Wawelu! Choć warto dodać, że w zeszłym roku odbyło się pilotażowe głosowanie, w którym też triumfowaliśmy z wystawą „Wszystkie arrasy króla…”. Zapewniam, że nie zamierzamy się zatrzymać i już 14 września otworzymy kolejną spektakularną wystawę w iście królewskim stylu, obrazującą kulturę i sztukę doby Jagiellonów w czasach największej świetności dynastii – komentuje pan prof. Andrzej Betlej.

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest od lat najważniejszą formą uznania najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami. Sybilla to też propagowanie najlepszych wzorów działalności muzealnej oraz nieocenione źródło wiedzy o historii oraz kierunkach rozwoju rodzimego muzealnictwa.

Organizatorami konkursu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, którego zadaniem jest wyznaczanie standardów w muzealnictwie, kreowanie warunków jego rozwoju, upowszechnianie osiągnięć, jak również sieciowanie polskich muzeów.

Podczas uroczystej gali wyróżnionym i nagrodzonym muzeom wręczono dyplomy oraz statuetki. Muzea nagrodzone w poszczególnych kategoriach otrzymały ponadto przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrody finansowe.

W tym roku po raz pierwszy wręczono statuetkę Sybilli przyznaną przez muzealną publiczność. W zorganizowanym przez NIMOZ internetowym głosowaniu brały udział wszystkie muzea nominowane przez jury do nagrody. Odzew w postaci oddanych głosów i komentarzy w mediach społecznościowych pokazuje, jak ważne są społeczna rola muzeów i ich znaczenie dla najbliższego otoczenia.

Podsumowanie 43. edycji Sybilli oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w Zamku Królewskim na Wawelu, który w poprzednim konkursie zdobył Grand Prix za wystawę Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921 oraz zwyciężył w pilotażowo zorganizowanym plebiscycie publiczności. Od tego roku nowy zapis regulaminu Sybilli daje przyszłym zwycięzcom Grand Prix możliwość współorganizacji z Instytutem uroczystej gali kolejnej edycji konkursu.

Jury konkursowe tegorocznej edycji Sybilli dokonało oceny ponad 140 zrealizowanych w 2022 roku muzealnych projektów, prezentowanych w ramach sześciu kategorii konkursowych: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe, inwestycje.

Organizacja Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku oraz Konferencji Muzeów Rejestrowanych nie byłaby możliwa bez współpracy z partnerami, w szczególności z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wspiera i patronuje tak konkursowi, jak i konferencji, oraz z Zamkiem Królewskim na Wawelu i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które udostępniły przestrzeń muzealną oraz włączyły się w organizację wydarzenia.

Gala laureatów 43. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022

Gala laureatów 43. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022

Gala laureatów 43. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.