Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wesprzyj wydanie II tomu biografii Ludwiga von Misesa

Wesprzyj wydanie II tomu biografii Ludwiga von Misesa

Mateusz Benedyk

Drogi Sympatyku Instytutu Misesa,

może nie masz podobnych doświadczeń, ale ja widzę to na każdym kroku: ludzie plotą totalne bzdury o Ludwigu von Misesie.

Naprawdę, już wszystkiemu jest według nich winien, każde zło miał niby wspomagać: globalistyczne spiski, faszyzm, narodowy socjalizm, imperializm, lewactwo, prawactwo, drapieżne korporacje, niegodziwych monopolistów…

Cóż, widać Mises stał za wszystkim. Jednak – i to jest naprawdę szokujące – ten bełkot powielają ludzie z tytułami profesorskimi!

Jeden z nich wypisuje w internecie tyle przeinaczeń na temat Misesa i szkoły austriackiej, że już chyba popadł w jakąś dziwaczną obsesję. I tego jest więcej. Niedawno redaktor naczelny naszego portalu opowiadał mi, jak pewien doktor habilitowany z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego redaktor chciał zaprosić na Zjazd Austriacki, zupełnie bez żenady odpisał mu, że:

nie wybiera się na zjazd, że idee leseferyzmu są mu niemiłe i że Mises żywił jawną pogardę do religii chrześcijańskiej, a misesizm-rothbardzizm uważa za ideologię równie niemądrą jak marksizm-leninizm, aczkolwiek nie równie zbrodniczą.

Wybuchnąłem śmiechem, ale przecież nad tą karykaturą wypada zapłakać!

Zapytasz: jak można mówić tak nieprawdziwe i krzywdzące rzeczy? Jak można tak oczerniać wybitnego i wysoce etycznego intelektualistę? Skąd się to bierze?

Już odpowiadam, to jest po prostu wynik totalnej niewiedzy – o osobie Ludwiga, jego poglądach, dokonaniach, o tym jak wspaniałym był człowiekiem – człowiekiem kultury, cywilizacji i pokoju. I na przykład niewiedzy o tym, że doskonale współpracował z katolickimi organizacjami, panie doktorze z UJ!

Właśnie dlatego uważam, że musimy koniecznie wydać po polsku biografię Ludwiga von Misesa pióra Jörga Guido Hülsmanna, monumentalne dzieło, które „tłumaczy” nam Misesa krok po kroku, prezentuje zarówno cenne szczegóły z jego życia, jak i wyjaśnia sam proces rozumowania oraz idee, którymi zajmował się Ludwig.

Bardzo lubię tę książkę. Sam wiele się z niej dowiedziałem i szczerze ją każdemu polecam. Dwa lata temu udało nam się opublikować pierwszy tom. Teraz czas na drugi, chyba nawet ważniejszy. Zapraszam do udziału w tym projekcie. Zróbmy to razem po to, by również ci „najtwardsi krytycy” mogli zrozumieć Misesa, a przez to zrozumieć austriacką szkołę ekonomii.

Jestem przekonany, że angażując się w tę akcję, możemy zrobić dużo dobrego. Wiem, że książki Instytutu czytają przeróżni, także wpływowi ludzie, być może właśnie dzięki Twojemu wsparciu część z nich zmieni przekonania.

Koszt wydania drugiego tomu to 45 tys. złotych – to spora kwota, ale liczę na pomoc od Przyjaciół Instytutu, osób takich jak Ty. Aby zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tej akcji, zapraszam na stronę.

A teraz jeszcze ważna informacja: co prawda zbiórka potrwa jeszcze trochę, ale abyśmy zdążyli przed drukiem wpisać do książki Twoje nazwisko, prosimy o przekazanie wsparcia do 25 września.

Bardzo dziękuję za przeczytanie listu i pozdrawiam serdecznie.

Mateusz Benedyk

dyrektor generalny Instytutu Misesa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.