Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wielki xiążę Henryk — dwudziesta rocznica wstąpienia na tron

Wielki xiążę Henryk — dwudziesta rocznica wstąpienia na tron

Royal Central

Portal Royal Central relacjonuje wydarzenia i zdaje sprawę z nastroju panującego w Luxemburgu w związku z dwudziestoleciem panowania Jego Królewskiej Wysokości wielkiego xięcia Henryka. Monarcha wstąpił na tron 7 października 2000 roku, składając przysięgę w Izbie Deputowanych, a obowiązki konstytucyjne w imieniu swojego ojca, wielkiego xięcia Jana, sprawował już od 1998 r.

Jubileusz upłynął niestety w cieniu pandemii COVID-19, plotek o spodziewanej abdykacji Najjaśniejszego Pana i ataków na monarchię w związku z publikacją na początku roku tzw. raportu Waringo. W tym dokumencie małżonce głowy państwa, Jej Królewskiej Wysokości wielkiej xiężnej Marii Teresie, zarzucono m.in. wprowadzanie na dworze kultury strachu oraz ingerencje w zarządzanie personelem. Problemem okazał się również brak rozróżnienia wydatków państwowych od wydatków Domu panującego i działalności jego członków. Najjaśniejsza Pani miała poprzez swoją aktywność wykraczać poza przypisaną jej funkcję reprezentacyjną. Demokratyczna perwersja sprawia, że władcy czynią tylko to, na co pozwalają im poddani…

Pogłoski o zrzeczeniu się tronu monarcha zdementował w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Luxemburger Wort”. Jednak Royal Central, piórem pani Lidii Starbuck, dowodzi, że w trakcie wymuszonej przez raport reformy dworu uwaga poddanych kieruje się ku kolejnemu pokoleniu Domu Burbonów – następcy tronu, jego żonie i ich synowi, który przyszedł na świat w maju 2020 r. We wrześniu chrzest dziecka pozwolił zaobserwować, jak dyskretna podczas tej uroczystości była obecność Najjaśniejszego Pana. Syn i wnuk wielkiego xięcia Henryka reprezentują przyszłość – JKW xiążę Karol doczekał się już drzew posadzonych na jego cześć oraz róży nazwanej jego imieniem.

W wywiadzie dla „Luxemburger Wort” władca stwierdził, że abdykacja w czasie kryzysu byłaby jak poddanie się. Przypomniał również, że monarchia reprezentuje ciągłość, natomiast o zmianach należy decydować demokratycznie.

W mediach społecznościowych jubileusz Najjaśniejszego Pana (m.in. gratulacje składane przez poddanych) został opatrzony hashtagiem #20AnsDeRègne.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.