Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wiadomości z dworu królewskiego

Wiadomości z dworu królewskiego

Dziedzictwo jakobitów

Brytyjscy i bawarscy legitymiści uczcili pamięć królowej Marii Janiny1, drugiej małżonki króla Alberta i macochy obecnego króla Franciszka II, prawowitego władcy Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii. Królowa urodziła się w dniu św. Jerzego, 23 kwietnia 1921 roku w Budapeszcie. Wywodziła się ze starej szlachty chorwacko-węgierskiej i włoskiej, ale w jej żyłach płynęła także krew angielskiej, szkockiej i irlandzkiej szlachty jakobickiej.

Kuzynka pierwszej żony króla Alberta, śp. królowej Marity (Marii Franciszki) (8 marca 1904 – 10 czerwca 1969), poślubiła króla w styryjskim Weichselboden podczas ceremonii cywilnej 21 kwietnia 1971 r., natomiast dzień później odbył się ślub kościelny.

Królowa zmarła 5 października 1983 r.

Równocześnie przypomniano, że 24 kwietnia 2012 r. minął miesiąc od narodzin Jana Emanuela Filipa Marii Runowa, syna dra Mikołaja Runowa i jego żony JKW xiężniczki Anny2, która jest piątą córką obecnego następcy tronu, JKW xięcia Maxymiliana. Drugi syn państwa Runowów zajmuje obecnie osiemnaste miejsce w jakobickiej linii sukcesji tronów Anglii, Szkocji i Irlandii.

Zwraca uwagę fakt, że imię Jan nie ma precedensu w rodzinie królewskiej. Imię Emanuel nadane zostało zapewne na cześć dziadka, a imię Filip może kojarzyć się z wujkiem maleństwa, JKW xięciem Filipem Wirtemberskim, który ma zostać ojcem chrzestnym.

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie informacyj p. Steliosa Rigopoulosa na jakobickiej liście dyskusyjnej.


1 Urodzona jako hrabina Mária Jenke Klára Klementina Antónia Stefánia Walburga Paula Keglevich von Buzin.

2 JKW xiężniczka Maria Anna Henrietta Gabriela Julia.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.