Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wittelsbachowie nad Renem

Wittelsbachowie nad Renem

schloss-mannheim.de

Imponujący pałac w Mannheim, jako była rezydencja xiążąt elektorów Palatynatu, jest dobrym miejscem, by ukazać historię potężnej dynastii Wittelsbachów, która panowała tam od roku 1214 przez niemal 600 lat.

Wspólna wystawa zorganizowana przez dwie instytucje — Reiss-Engelhorn-Museen Mannheim oraz Staatliche Schlösser und Gärten Baden-Württemberg — pozwoli ujrzeć dynastię i jej poczynania. Z sześćsetletniej historii kultury zachowało się wiele kosztowności, które pojawiły się na wspólnej wystawie. Jej druga część znajduje się w Zbrojowni w Mannheim, gdzie tematem przewodnim jest średniowiecze.

Historia panowania dynastii w Palatynacie sięga 1214 roku. Cesarz Fryderyk II przekazał wówczas władzę nad Palatynatem Reńskim Domowi Wittelsbachów. Wittelsbachowie w trakcie swoich rządów awansowali do statusu xiążąt elektorów Rzeszy, a w osobie Ruprechta III sięgnęli nawet po koronę króla Niemiec. Pozostawili po sobie imponujące dziedzictwo w kulturze i sztuce.

Barokowy pałac w Mannheim został wybudowany w latach 1720-1760 podczas panowania xiążąt elektorów Karola III Filipa i Karola IV Teodora. Gdy w 1777 roku xiążę elektor Bawarii Maksymilian III Józef zmarł bezpotomnie, schedę po nim przejął (będący odtąd elektorem Palatynatu i Bawarii) Karol Teodor, który przeniósł swoją rezydencję do Monachium. Do tego czasu pałac był jednym z centrów kulturalnych Europy. Podczas wystawy „Wittelsbachowie nad Renem” dawna rezydencja tego rodu po raz pierwszy stała się miejscem tak wspaniałej prezentacji.

Wystawę można obejrzeć od 8 września 2013 do 2 marca 2014 roku.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.