Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wydarzenie Historyczne Roku 2020

Wydarzenie Historyczne Roku 2020

Muzeum Narodowe w Krakowie

Uruchomienie portalu prezentującego ponad 136 tys. dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich zostało nominowane do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku 2020. Teraz zwycięzców wybiorą internauci.

1 czerwca zostały ogłoszone nominacje do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku w trzech kategoriach: „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i Multimedia”. W dwóch z nich w gronie finalistów znalazło się Muzeum Narodowe w Krakowie. Kapituła konkursu doceniła MNK za stronę internetową oraz otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich.

Nominacja w dwóch kategoriach jest ogromnym wyróżnieniem dla Muzeum Narodowego w Krakowie, a także potwierdzeniem rangi i znaczenia jego kolekcji w wymiarze historycznym i artystycznym. Dzięki portalowi zbiory.mnk.pl szeroka publiczność może, także w stanie zagrożenia epidemicznego, poznać obiekty ze zbiorów MNK w szerokim wyborze. Znów otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich pozwala na ponowne odkrycie najstarszej polskiej kolekcji muzealnej, poprzez specyficzny zbiór narodowych pamiątek opowiadającej historię naszego kraju, a równocześnie zawierającej dzieła sztuki światowej rangi – mówi pan dr hab. Rafał Quirini-Popławski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. działalności programowej.

Portal, który został nominowany w kategorii „Edukacja i Multimedia”, to największa w Polsce cyfrowa kolekcja dzieł sztuki. W serwisie udostępniono już ponad 136 tys. obiektów muzealnych oraz bibliotecznych. Udostępnione w wysokiej rozdzielczości zdjęcia oraz polityka otwartości spotkały się z zainteresowaniem odbiorców: zarówno miłośników sztuki, jak i badaczy czy naukowców. Portal do tej pory odwiedziło ponad milion użytkowników.

Zbiory.mnk.pl to nie tylko fotografie muzealnych obiektów i ich opisy, ale także eseje, które przybliżają zagadnienia z historii sztuki. Ważnym elementem portalu są wyszukiwarka oraz zaawansowane opcje filtrowania, pozwalające odnaleźć obiekty zarówno po nazwisku autora czy tytule dzieła, jak i po słowie kluczowym bądź technice tworzenia.

Portal został uruchomiony we wrześniu 2019 roku w ramach projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji”.

Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich zyskało natomiast nominację w kategorii „Wydarzenie Roku”. Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte 19 grudnia 2019 roku po gruntownym remoncie trwającym od 2010 roku. Nowa stała ekspozycja prezentuje zbiory z kolekcji książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Europie. To nie tylko Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła największych polskich artystów. To także symboliczny powrót do początków muzealnictwa w Polsce – czyli przypomnienie Polakom postaci księżnej Izabeli Czartoryskiej i jej panteonu narodowych pamiątek w Puławach. Wydarzenia związane z otwarciem podkreśliły wyjątkowość kolekcji i jej znaczenia dla polskiej kultury.

Długo wyczekiwane otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich to jednak nie tylko wystawa stała, ale cały komplet wydarzeń towarzyszący temu wydarzeniu. Weekendowi otwarcia towarzyszyły uroczysty wernisaż i fortepianowe koncerty na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich. Aż do końca roku publiczność mogła zwiedzać Muzeum za 1 zł – liczba osób zainteresowanych była większa niż liczba dostępnych biletów. Ogromną popularnością cieszyły się też oprowadzania kuratorskie i zwiedzanie z przewodnikiem, jak i cały program zaplanowanych wydarzeń edukacyjnych.

Zakres prac umożliwiających otwarciem muzeum obejmował jednak wiele więcej działań: m.in. wykonanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz oraz wielobranżowego projektu budowlanego, przeprowadzenie prac budowlanych, dostosowawczych i wykończeniowych przestrzeni muzealnych w zabytkowym Pałacu. Niezbędne było również przeprowadzenie prac konserwatorskich obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich czy ich digitalizacja. Otwarcie nowej ekspozycji stałej wiązało się nie tylko z projektem nowej aranżacji wystawy, ale – przede wszystkim – z przygotowaniem scenariusza i opracowaniem merytorycznym ekspozycji. Otwarciu wystawy towarzyszyły trzy publikacje książkowe wydane przez MNK: katalog w wersji polskiej i angielskiej pod redakcją dr Katarzyny Płonki-Bałus i Natalii Koziary, przewodnik po Muzeum Książąt Czartoryskich w języku polskim i angielskim autorstwa Mateusza Chramca i pod redakcją dr Katarzyny Płonki-Bałus oraz katalog Zbrojowni Muzeum Książąt Czartoryskich autorstwa Tomasza Kusiona.

Od 19 grudnia 2019 roku do 13 marca 2020 roku wystawę obejrzało ponad 46 tys. osób. Otwarcie Muzeum zostało zrealizowane w ramach projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”.

Wydarzenie Historyczne Roku to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje miały prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń (po jednym z każdej kategorii) za pomocą formularza internetowego. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybrało po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia”.

Zgłoszenia były oceniane przez jury w składzie: Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu II Polskiego Radia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski), Marta Soluch (członek Zarządu Fundacji Orlen). Przewodniczącym kapituły jest prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie).

Ostateczną decyzję, które projekty wygrają, podejmują w II etapie konkursu internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania. Na projekty można głosować na stronie plebiscytu: http://whr.muzhp.pl/#laureates. Głosowanie potrwa do 30 czerwca.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.