Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nowy Skarbiec Koronny uznany za Wydarzenie Historyczne roku 2022

Nowy Skarbiec Koronny uznany za Wydarzenie Historyczne roku 2022

Zamek Królewski na Wawelu

Nowy Skarbiec Koronny – stała wystawa Zamku Królewskiego na Wawelu, której otwarcie odbyło się 30 czerwca 2022 r., nie przestaje zachwycać. 22 czerwca 2023 r. ekspozycja otrzymała dwie prestiżowe nagrody. Uznana została za Wydarzenie Historyczne Roku w plebiscycie internautów organizowanym przez Muzeum Historii Polski, a także wyróżniono ją w specjalistycznym konkursie Śląska Rzecz w kategorii „Wystawiennictwo”.

Fundamentem ekspozycji są ocalałe po pruskiej grabieży pojedyncze zabytki ze staropolskiego Skarbca Koronnego, precjoza z królewskich i książęcych skarbców, pamiątki po sławnych Polakach, a także oznaki wysokich dystynkcji, dary dyplomatyczne i trofea. Na wystawie zainstalowano pierwszy w Polsce tablet dostępnościowy, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzrokową poznanie wyglądu eksponatów oraz wysłuchanie informacji o ich historii i znaczeniu.

Wydarzenie Historyczne Roku cieszy się ogromną popularnością. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tysięcy internautów. Cenną, przyznawaną przez publiczność, nagrodę odebrali dziś w Muzeum Łazienki Królewski pan dr Piotr Rabiej (pełnomocnik dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu ds. wydawnictw) i pan Dariusz Nowacki – kurator wystawy.

Aranżacja Nowego Skarbca Koronnego (autorstwa Wzorro) nie umknęła też uwadze kapituły konkursu Śląska Rzecz, która każdego roku docenia nowatorskie, funkcjonalne, dostępne i stworzone z myślą o spełnianiu potrzeb odbiorców produkty, projekty graficzne i usługi.

Gala wręczania nagród, które są potwierdzeniem najwyższej jakości, a także certyfikatem dbałości o odbiorców, odbyła się w zamku Cieszyn. Laur odebrała pani Marta Golik-Gryglas, kustosz działu złotnictwa ZKnW.

Nowy Skarbiec Koronny sala4 — fot. Olga Jando-Dziedzic

opracowanie: Urszula Wolak-Dudek

zdjęcie: Olga Jando-Dziedzic

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.