Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wystawa o życiu Wiery Konstantynownej Romanowej

Wystawa o życiu Wiery Konstantynownej Romanowej

Sachsenheim.de

3 lutego 2013 r. w Sali Wielkiej Muzeum Miejskiego w Sachsenheim uroczyście otwarto wystawę zatytułowaną „Życie się zmienia. Wiera Konstantynowna. Wielka xiężna Rosji, xiężna Wirtembergii. 1854-1912”.

Dom opieki „Weraheim” i ulica Wiery — to imię jest do dziś obecne w Stuttgarcie. Jednakże o tym, kim była ta niesamowita kobieta, dziś mało kto wie. Z okazji setnej rocznicy jej śmierci Centralne Archiwum Państwowe w Stuttgarcie poświęciło wystawę kochanej i popularnej za życia wielkiej xiężnej Wierze Konstantynownej.

Dzięki Catharina-Pawlowna-Gesellschaft e.V., które ma swoją siedzibę w Sachsenheim, wystawa została pozyskana ze Stuttgartu do Miejskiego Muzeum w Sachsenheim. Ponieważ Wiera była spokrewniona z królową Katarzyną Pawłowną (1788-1819), drugą żoną króla Wilhelma I (1781-1864), władcy Wirtembergii, jest to również okazja do ukazania — do dziś jeszcze istniejącego — związku pomiędzy Rosją a Wirtembergią. Wystawa zawiera wiele ciekawych exponatów, takich jak listy, zdjęcia, doniesienia prasowe i szkice xiężnej oraz ludzi z jej bliskiego otoczenia.

Prezentacja została uzupełniona przez dyrektor muzeum w Sachsenheim, panią Elke Bauernfeind, o depozyty pochodzące z Muzeum Narodowego w Stuttgarcie, fundacji Nikolauspflege oraz domu opieki „Weraheim”. Można było obejrzeć m.in. oryginalne biurko z przyborami xiężnej do pisania oraz jej okulary. Dodatkowo wystawa została poszerzona o aranżacje przywołujące ducha epoki, takie jak panorama Stuttgartu czy odtworzona izba mieszkalna z czasów Wiery.

Cała kolekcja już na wstępie zrobiła bardzo dobre wrażenie. W obszernym programie, oprócz ww. exponatów, zaplanowano również cykl odczytów, zwiedzanie z przewodnikiem czy program dla dzieci. Dzięki temu zwiedzający może się jeszcze bardziej zanurzyć w świecie tej fascynującej osobistości.

Po uroczystym odczycie zorganizowano przyjęcie, podczas którego istniała możliwość wypicia herbaty z samowaru i zjedzenia tzw. Russenbrezeln. Przy stanowisku xięgarni Bader można było zasięgnąć informacji o powieściach czy naukowych publikacjach dotyczących Wiery oraz Królewskiego Domu Wirtembergii. Za specjalną atrakcję uchodzi możliwość przebrania się w kostiumy króla Wilhelma I i Wiery, aby tak ubranym spacerować po wystawie.

Wystawa potrwa do 12 maja.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.