Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Henryk IV xiążę Reuss zu Köstritz nie żyje

Henryk IV xiążę Reuss zu Köstritz nie żyje

Requiescat in pace

20 czerwca 2012 r. w Ernstbrunn w Dolnej Austrii zmarł JO Henryk IV xiążę Reuss zu Köstritz. O jego śmierci powiadomił syn, a jednocześnie nowa głowa dynastii, JO Henryk XIV: Mój umiłowany ojciec, ostatni xiążę Reuss odszedł w 93. roku życia w otoczeniu swoich dzieci i wnuków.

Henryk IV, ur. 26 października 1919 r. w Ernstbrunn, był synem Henryka XXXIX xięcia Reuss i Antoniny hrabiny zu Castell-Castell. W 1954 r. xiążę Henryk IV ożenił się z xiężniczką Marią Luizą zu Salm-Horsmar, z którą miał czworo dzieci.

Rodzina Reuss jest starą szlachecką rodziną władającą niewielkim xięstwem na obszarze Turyngii. Pierwsze wzmianki o stosowaniu nazwiska Reuss datuje się na koniec wieku XIII. Na odnotowanie zasługuje fakt, że członkiem rodziny był Henryk Reuss von Plauen, wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1467-1470, lennik Królestwa Polskiego. W XV w. nastąpił podział rodziny na kilka linii (starszą, średnią i młodszą). Zmarły przewodził tej, która była nazywana „młodszą”.

Rodzina Reuss do 1945 r. zamieszkiwała w Niemczech w Bad Köstritz. Po wycofaniu się Armii Czerwonej z Austrii Reussowie zamieszkali na zamku w Ernstbrunn, będącym uprzednio ich letnią rezydencją, a w którym urodził się xiążę Henryk IV. Doczesne szczątki xięcia spoczęły w parku przynależącym do rezydencji.

opracowanie: Łukasz Szymański

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.