Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Urodziny JKW xiężnej Zofii

Urodziny JKW xiężnej Zofii

Niech żyje Jej Królewska Wysokość!

Jej Królewska Wysokość Zofia Elżbieta Maria Gabriela von Wittelsbach, xiężniczka bawarska, żona JO xięcia Alojzego, następcy tronu Liechtensteinu, a także druga osoba w jakobickiej linii sukcesji tronów Anglii, Szkocji i Irlandii, urodziła się 28 października 1967 r. w Monachium. Jest córką IKW xięcia Maxymiliana (noszącego m.in. tytuły diuka w Bawarii, a także xięcia Kornwalii i Rothesay) i jego żony Zofii ze szwedzkiej rodziny hrabiowskiej Douglasów (wywodzącej się ze Szkocji). Ma cztery siostry.

Została ochrzczona 18 listopada w kaplicy rodzinnej posiadłości w Wildbad Kreuth. Tam spędziła dzieciństwo. Już od lat szkolnych była związana z kulturą angielską, nierozerwalnie związaną z jej dynastycznym dziedzictwem i przeznaczeniem. Uczęszczała do szkoły żeńskiej, prowadzonej przez Instytut Panien Angielskich w Heiligenstatt (1978-1980), później do szkoły realnej urszulanek w Lenggries (1980-1984) i Gimnazjum Adolfa Webera w Monachium, gdzie w 1988 r. zdała końcowe egzaminy.

Edukację kontynuowała w Londynie, stolicy monarchii, której prawowitym władcą był w tym czasie jej dziadek, król Albert. Spędziła tam kilka miesięcy na zajęciach w Inchbald School of Interior Design. Po powrocie do Bawarii rozpoczęła studia z zakresu angielskiej historii, języka i literatury na uniwersytecie w Eichstätt.

3 lipca 1993 r. Jej Królewska Wysokość wyszła za mąż za JO xięcia Alojzego, następcę tronu Liechtensteinu i hrabiego Rietbergu. Ślub odbył się w kościele parafialnym pw. św. Floriana w Vaduz. Od września 1993 r. do maja 1996 r. xiążęca para mieszkała w Londynie. Tam też urodził się pierwszy syn, JO xiążę Józef Wacław, pierwszy od czasów króla Jakuba III (VIII) spodziewany następca tronów Anglii, Szkocji i Irlandii, który przyszedł na świat na ziemi angielskiej1. Młody xiążę urodził się 24 maja 1995 r. w londyńskim szpitalu Portland. Kolejne dzieci (JO xiężniczka Maria Karolina, JO xiążę Jerzy i JO xiążę Mikołaj) urodziły się natomiast w Szwajcarii.

Na początku 2006 r. Jej Królewska Wysokość założyła Fundację Zofii z Liechtensteinu na rzecz Kobiety i Dziecka (Sophie von Liechtenstein Stiftung für Frau und Kind), której statutowym celem jest wspieranie potrzebujących pomocy kobiet w ciąży.

Jest Damą Honoru bawarskiego Zakonu Teresy, jak również Damą Honoru bawarskiego Zakonu św. Elżbiety. Wśród jej przodków znaleźć można królów Polski.

opracowanie: Adrian Nikiel


1 Integracja europejska ma tę zaletę, że o ile w minionych wiekach władcy byli ścigani, a nawet mordowani na polecenie uzurpatorów, dziś ich prawowici następcy mogą w miarę swobodnie poruszać się po krajach, nad którymi de iure panują lub też mają panować.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.