Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiężniczka Ragnhilda nie żyje

Xiężniczka Ragnhilda nie żyje

Requiescat in pace

Norweska xiężniczka Ragnhilda, najstarsza siostra króla Haralda V i xiężniczki Astrydy, zmarła 16 września 2012 r. w swoim domu w Rio de Janeiro. Miała 82 lata. Według informacyj z dworu królewskiego zostanie pochowana w ojczyznie – jej życzeniem był pogrzeb w Asker. Flagi na pałacu królewskim opuszczono do połowy masztu.

Jej Wysokość Ragnhilda Alexandra była najstarszą z trojga dzieci późniejszego króla Olafa V (1903-1991) i xiężnej Marty (1901-1953), urodziła się 9 czerwca 1930 r. w pałacu królewskim w Oslo. Jej dzieciństwo zakończyło się nagle, gdy 9 kwietnia 1940 r. wojska hitlerowskie zaatakowały Norwegię. Wraz z matką i rodzeństwem przekroczyła granicę ze Szwecją, a kilka miesięcy później drogą morską dotarła do Stanów Zjednoczonych, gdzie rodzina królewska zamieszkała na przedmieściach Waszyngtonu. W tym czasie król Haakon i xiążę Olaf przebywali w Londynie. Rozłąka trwała do 1945 r.

Po ślubie (w kościele w Asker) z norweskim armatorem i przedsiębiorcą, weteranem wojennym, panem Erlingiem Svenem Lorentzenem, w 1953 r. przeniosła się do Brazylii. Od tego czasu przysługiwał jej tytuł Jej Wysokości xiężniczki Ragnhildy, pani Lorentzen. Małżonkowie dochowali się trojga dzieci.

Była patronką norweskiej organizacji osób niedosłyszących.

opracowanie: Adrian Nikiel

Aktualizacja: Pogrzeb xiężniczki Ragnhildy, pani Lorentzen, odbył się 28 września 2012 r. w południe w kaplicy pałacowej, trumna z ciałem dotarła na lotnisko Gardermoen w Oslo sześć dni wcześniej. Doczesne szczątki Zmarłej zostały złożone na cmentarzu przy kościele Asker. Podczas pogrzebu obecni byli: JKM król Harald V, JKM królowa Sonia, JKW następca tronu xiążę Haakon, JKW następczyni tronu xiężna Mette-Marit, JW xiężniczka Astryda, pani Ferner, a także JW xiężniczka Marta Luiza. Na ceremonię przybyło około 120 gości.

Nabożeństwo żałobne odbyło się także 20 września w świątyni anglikańskiej w Rio de Janeiro.

opracowanie: Dawid Świonder

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.