Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Piękne zabytki ze Słowacji do obejrzenia w Poznaniu

Piękne zabytki ze Słowacji do obejrzenia w Poznaniu

archeowieści.pl

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu przygotowało nową atrakcję. Jest nią wystawa „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach”, którą będzie można oglądać od 11 kwietnia do 18 maja.

Tytułowe „klejnoty” to najcenniejsze zabytki archeologiczne ze zbiorów koszyckiego muzeum, istniejącego już ponad 140 lat.

Jednym z najstarszych eksponatów jest gliniany model pieca służącego do przygotowywania potraw – znalezisko bardzo rzadkie, datowane na VI-V tysiąclecie p.n.e. Wśród znalezisk z początków epoki brązu (koniec III tysiąclecia p.n.e.) uwagę zwracają naszyjniki z glinianych, perłowych i fajansowych paciorków oraz muszli.

Ze środkowej i młodszej fazy epoki brązu pochodzą liczne znaleziska przedmiotów wykonanych z brązu: broni, narzędzi i ozdób, stanowiących wyposażenie grobowe bądź skarby ukryte w ziemi.

Kolejną grupą zabytków z epoki brązu, które będzie można obejrzeć na wystawie, są gliniane figurki antropo- i zoomorficzne. Uwagę zwiedzających przykują też z pewnością naczynia gliniane o niezwykłych kształtach i zdobieniach z osady obronnej w Barcy (ok. 1500 p.n.e.).

Pod koniec I i na początku II w. n.e. z północy do wschodniej Słowacji przybył lud germańskiego pochodzenia, identyfikowany z kulturą przeworską, który wyparł ludność celtycko-dacką. Do typowych elementów kultury przeworskiej należała broń i ceramika. Prócz wyrobów miejscowych w znaleziskach archeologicznych tego okresu pojawiają się importy – luksusowa ceramika terra sigillata z Nadrenii, szkło i biżuteria, np. emaliowana zapinka – wszystkie wymienione kategorie zabytków prezentowane są na wystawie.

Ciekawym, choć już znacznie późniejszym znaleziskiem są dwa siedmnastowieczne dzbany na wino z gospody  Levočský dom, które odkryto przy budowie schronu przeciwlotniczego w 1943 r.

Zabytki, które można oglądać na wystawie, są przedmiotami nie tylko o wielkiej wartości naukowej i edukacyjnej, ale także o niezwykłych walorach artystycznych. Kunszt, z jakim wiele z nich wykonano, świadczy o wysokim poziomie cywilizacyjnym ich twórców. Ekspozycja kolekcji „klejnotów archeologicznych” ze zbiorów Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach to niepowtarzalna okazja do poznania odległych i nieco bliższych dziejów Słowacji.

Wystawa „Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach” przygotowana została przez Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach we współpracy z Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.