Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zamek Książąt Pomorskich znów ma być perłą w Europie!

Zamek Książąt Pomorskich znów ma być perłą w Europie!

Zapraszamy do Szczecina

Wkrótce zacznie się modernizacja skrzydła północnego, przywracająca mu blask, jak za czasów Gryfitów.

— Chcemy odtworzyć i nadać wnętrzom dawny wystrój – mówi Roman Biłas, wicedyrektor Zamku. – Obecnie zamek nawet w minimalnej części nie odzwierciedla piękna, którym cieszył się za panowania Gryfitów, gdy był sławny w Europie.

Modernizacja wzorowana będzie na podstawie zachowanej ikonografii wystroju w duchu późnego renesansu Północy. Zrekonstruowane zostaną również dawne wyglądy Wieży Widokowej, sali Księcia Bogusława X i holu przed nią, krypty i podziemia skrzydła Północnego, parter oraz sale I i II piętra Zamku.

Dziś ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji i harmonogram wraz z pozwoleniem na budowę. Jego rozstrzygniecie przewiduje się na połowę miesiąca.

Sala Księcia Bogusława X dziś nie przypomina dawnego kościoła zamkowego, którym była. Nie zachowały się żadne dane co do jego wyglądu. Stąd planuje się przywrócić jej wystrój z lat 1908-1909.

— Zrobimy to na podstawie wzorców z epoki – mówi Roman Biłas. – Istnieje wystarczająca ikonografia, aby odtworzyć układ ornamentyki, natomiast kolorystyka będzie ustalona na podstawie analogii. Jako uzupełniające mogą posłużyć przykłady kolorystyki renesansowych malatur z meklemburskiego zamku Güstrow. Nadal poszukujemy w zasobach archiwalnych Szczecina i Greifswaldu materiałów ikonograficznych i projektów polichromii Paula Kutschmanna z początku XX wieku.

Oprócz dekoracji malarskiej odtworzone zostaną organy Grüneberga, które stanowiły dopełnienie neorenesansowego wystroju kościoła zamkowego. Instrument zostanie skopiowany w oparciu o inne organy tej firmy, które zachowały się w kościołach pomorskich. Współuczestniczyć będzie w tym Fundacja Grüneberga.

W ramach modernizacji przebudowane zostaną też sceny, które będą powiększone. Będzie zapadnia i co ważniejsze, pojawią się zejścia z Sali Bogusława X do pierwotnej krypty książęcej oraz łączące ją z Wieżą Widokową.

— Odtworzenie kolorystyki przywróci Sali Bogusława X szczególnie uroczysty charakter, co pozwoli na znacznie szersze jej wykorzystywanie, nie tylko jako sali koncertowej, ale miejsce warte odwiedzenia – mówi wicedyrektor.

W holu przed Salą Bogusława, znajdował się przejazd bramny. W elewacji dziedzińcowej brama do wnętrza zaakcentowana była portalem z piaskowca zdobionym rautami. Obecne nie ma po tym śladu. Pojawią się więc wrota otwierane od strony Dużego Dziedzińca.

Zobacz projekt przebudowy Zamku Książąt Pomorskich!

źródło: mmszczecin.pl

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.