Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiążę Fryderyk Wilhelm nie żyje

Xiążę Fryderyk Wilhelm nie żyje

Requiescat in pace

Sekretariat Jego Królewskiej Mości króla Prus Jerzego Fryderyka poinformował o śmierci jego stryja. Jego Królewska Wysokość xiążę Fryderyk Wilhelm zmarł w Berlinie 29 września 2015 roku.

Urodzony w Berlinie 9 lutego 1939 roku xiążę był pierwszym dzieckiem ówczesnego następcy tronu Prus, xięcia Ludwika Ferdynanda (1907-1994) i jego żony, wielkiej xiężnej Kiry Kiriłłowny (1909-1967). Pierwsze lata dzieciństwa spędził w rezydencji królów pruskich we wsi Kadyny. Tam też na świat przyszły kolejne dzieci xiążęcej pary.

Spodziewając się zajęcia Kadyn przez Armię Czerwoną, w 1944 r. następca tronu z żoną i dziećmi przeniósł się do Bad Kissingen. Następnie rodzina przeprowadziła się na stałe w okolice Bremy.

Xiążę Fryderyk Wilhelm, wychowywany na kolejnego dziedzica pruskiego tronu, zawiódł oczekiwania swoich rodziców – 22 sierpnia 1967 r. zawarł morganatyczne małżeństwo z Waltraud Freydag (1940-2010). W następnym roku urodził się ich jedyny syn Filip, który obecnie jest pastorem. 18 września tego samego roku xiążę zrzekł się praw do tronu.

Kilkanaście dni po ślubie swojego najstarszego dziecka królowa Kira podczas wizyty w położonym w Saint-Briac-sur-Mer domu jej brata, cesarza Rosji Włodzimierza, doznała rozległego zawału serca i wkrótce potem zmarła.

Pierwsze małżeństwo xięcia Fryderyka Wilhelma zakończył rozwód w 1971 r. Pięć lat później xiążę zawarł kolejne morganatyczne małżeństwo. Z Ehrengard von Reden (ur. 1943) miał troje dzieci: Fryderyka Wilhelma, Wiktorię Ludwikę i Joachima. Ten związek również zakończył się rozwodem, do którego doszło na początku 2004 r., a xiążę wkrótce po tym, 23 marca, poślubił Sybillę Kretschmer (ur. 1952). Prócz trzeciej żony i czwórki dzieci xiążę pozostawił także siedmioro wnucząt.

Xiążę znany był jako autor xiążek poświęconych historii dynastii Hohenzollernów, szczególnie zaś postaci króla Fryderyka Wielkiego. W 1981 r. na monachijskim Uniwersytecie Ludwika Maxymiliana obronił pracę doktorską pt. Die Hohenzollern und der Nationalsozialismus. Zdobył również pewien rozgłos, gdy po śmierci swojego ojca wystąpił na drogę sądową przeciwko bratankowi, obecnemu królowi Prus Jerzemu Fryderykowi, chcąc przejąć kontrolę nad rodzinnym majątkiem, której przecież zrzekł się już w 1967 roku. Po kilku latach procesów w kolejnych instancjach sąd przyznał rację młodemu królowi.

Pogrzeb odbył się 9 października w berlińskim Kościele Pamięci.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.