Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zmarła córka ostatniego xięcia cieszyńskiego

Zmarła córka ostatniego xięcia cieszyńskiego

Requiescat in pace

2 listopada 2020 roku w pobliżu Genewy zmarła, w wieku osiemdziesięciu lat, Szarlota Wutholen, z domu hrabianka von Habsburg.

Urodzona w Budapeszcie 3 marca 1940 roku, Szarlota Izabela Maria Krystyna Estera Katarzyna Pia była pierwszym dzieckiem arcyxięcia Albrechta (1897–1955), ostatniego xięcia cieszyńskiego, i jego drugiej żony, hrabianki Katarzyny Bocskay de Felsö-Bánya (1909–2000), z którą arcyxiążę ożenił się 9 maja 1938 roku w Pannonhalmie. W świetle prawa obowiązującego członków Domu Austrii małżeństwo miało charakter morganatyczny. Para doczekała się dwóch córek: Szarloty i Hildy (ur. 1942), którym cesarz i król Otton nadał tytuły hrabianek (Gräfin von Habsburg). Po latach małżeństwo zostało jednak z mocą wsteczną uznane za dynastyczne, dlatego hrabianki otrzymały również tytuły Ich Cesarskich i Królewskich Wysokości arcyxiężniczek austriackich i xiężniczek Węgier.

Po drugiej wojnie światowej, gdy Węgry znalazły się za żelazną kurtyną, arcyxiążę, wcześniej wspierający strzałokrzyżowców, utracił większość swojego majątku, który pozwalał zaliczać go do grona najbogatszych członków dynastii. Również związek z hrabianką, która przedostała się do Niemiec, a następnie wyjechała do Szwajcarii, dobiegał końca. Katarzyna Bocskay de Felsö-Bánya wraz z córkami wyemigrowały w 1949 r. do Stanów Zjednoczonych, natomiast w 1951 r. Albrecht uzyskał w mexykańskim Morales orzeczenie o rozwodzie i zawarł w Paragwaju trzeci „związek małżeński”. W 1955 r. osiedliły się w San Francisco, gdzie Katarzyna krótko po tym, jak dowiedziała się o śmierci arcyxięcia w Buenos Aires, w następstwie ataku serca, przekazała prasie, że przez minione lata nie miała wiadomości od męża i nigdy nie otrzymała informacji o rzekomym rozwodzie. Po wojnie krążyły pogłoski o schwytaniu arcyxięcia przez Sowietów w trakcie podróży do Austrii.

W kolejnych latach hr. Katarzyna pracowała w domu towarowym, następnie była pracownikiem biurowym na Uniwersytecie Kalifornijskim. Hrabianka Szarlota uczęszczała do San Diego College for Women. W 1958 r., gdy była studentką pierwszego roku, sąd w Wiedniu orzekł, że hr. Katarzyna jest wdową po arcyxięciu Albrechcie, co uprawniało rodzinę do znacznego odszkodowania.

20 lipca 1967 r. Szarlota wyszła za mąż za Ferdynanda Józefa Wutholena (1927–2018). Para miała czworo dzieci: Izabelę (po mężu Siddiqi, ur. 1968), Alexandrę (ur. 1970), Marinę (ur. 1973) i Mishę (ur. 1981). Arcyxiężniczka osierociła również czworo wnucząt.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.