Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Śląska sztuka kamienna XII-XVI w. / nabytki 2016 — konferencja prasowa

Śląska sztuka kamienna XII-XVI w. / nabytki 2016

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

15 września 2016 roku pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przedstawił w trakcie konferencji prasowej, w której udział wzięły także pani Elżbieta Gajewska-Prorok i pani dr Agnieszka Patała, ważne z punktu widzenia zwiedzających zmiany zachodzące w placówce.

Muzeum posiada jedną z najważniejszych i najcenniejszych kolekcji średniowiecznej rzeźby kamiennej w Polsce. Od września jest ona pokazywana w nowym miejscu, na pierwszym piętrze gmachu głównego i w nowej aranżacji: zwiedzający zobaczą znane już dzieła, m.in. romańskie relikty opactwa benedyktynów (później premonstratensów) na Ołbinie, sarkofag xięcia Henryka IV Probusa i płytę nagrobną xięcia Henryka II Pobożnego, a także fragmenty pomnika xiężnej Katarzyny i płytę nagrobną xięcia legnicko-brzeskiego Bolesława III. Po raz pierwszy prezentowana jest na wystawie rzeźba Marii z Dzieciątkiem – dawniej zdobiąca fasadę kościoła pw. św. Marii Magdaleny – poważnie uszkodzona w 1945 r., rozdzielona na dwie części i scalona w tym roku. W lapidarium zobaczymy także niezwykłej urody średniowieczne witraże. Zasadniczym novum jest ciemna kolorystyka sali i oświetlenie podkreślające szczegóły zabytków. Cztery kioski multimedialne prezentują informacje o zabytkach oraz materiały archiwalne.

Zmiany zaszły także w kolekcji szkła dawnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, która w 2016 roku powiększyła się o 31 zabytków – naczyń szklanych, pochodzących ze zbiorów prywatnych i zakupionych z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ten zespół zabytków nazwany Designerzy śląskiego szkła w końcu XIX i w początkach XX w. składają się dzieła dekoracyjne i użytkowe powstałe w dwóch największych na Dolnym Śląsku wytwórniach szkła: Hucie Józefiny w Szklarskiej Porębie oraz w rafinerii, a później wytwórni szkła Fryderyka Heckerta w Piechowicach.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

dr hab. Piotr Oszczanowski, Elżbieta Gajewska-Prorok, dr Agnieszka Patała — fot. Adrian Nikiel

nabytki 2016 — fot. Adrian Nikiel

galeria sztuki średniowiecznej — fot. Adrian Nikiel

galeria sztuki średniowiecznej — fot. Adrian Nikiel

galeria sztuki średniowiecznej — fot. Adrian Nikiel

galeria sztuki średniowiecznej — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.