Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Aśka Borof. Powszednie misterium” — konferencja prasowa

„Aśka Borof. Powszednie misterium”

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Pierwsza wystawa zorganizowana pod nowym kierownictwem we wrocławskim Muzeum Etnograficznym jest niewątpliwie wydarzeniem szczególnym, jeśli zważyć na bezkompromisową wolę tworzenia, jaką można poczuć i zobaczyć w zaprezentowanych artefaktach. Zapowiedzi poprzedzające otwarcie sali wystawowej w dawnym pałacu biskupów wrocławskich nie przygotowały zwiedzających, bo zapewne nie mogłyby przygotować, na zetknięcie z tym, co bezpośrednie, najprostsze, trzewiowe. W twórczości pani Aśki Borof zaciera się granica między sztuką a tzw. prozą życia, jest za to budząca szacunek szczerość: jakieś trudne do ujęcia w słowa i „szufladki” życie na krawędzi. Na tych kilkudziesięciu metrach kwadratowych obcujemy z czymś pierwotnym.

Artystka z czułością opowiada o swojej okolicy. Na prezentowanych obrazach widzowie zobaczą m.in. domy mieszkalne i zabudowania stoczniowe, kadrowane z bliska zwierzęta, rośliny i zdarzenia. Inne obrazy przedstawiają jej sąsiadki, Najświętszą Maryję Pannę czy święte. Sportretowane bohaterki mogłyby jechać obok siebie autobusem linii 111 na trasie Gdańsk Główny – Górki Zachodnie.

Wystawa Aśki Borof w swej różnorodności głosi uniwersalne przesłanie o niezbywalnej obecności religii oraz magii i rytuału w życiu człowieka. Tkwi w nas bowiem potrzeba obcowania z tym, co wymyka się racjonalnym postawom i wyobrażeniom – uważa dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pan dr hab. Piotr Oszczanowski. – Człowiek poprzez ową sferę mistyczną osiąga pełnię swojego jestestwa, staje się duchowo bogatszy oraz bardziej świadomy swojej wyjątkowości. Bo tylko on ma możliwość nadania swojemu życiu wymiaru transcendentnego, kierowania próśb i życzeń o dobrostan drugiego człowieka, wierzenia w to, że przynoszą one wymierne korzyści. A przy tym artystka operuje bardzo prostym, jakże komunikatywnym przekazem. I w tej prostocie tkwi także jego sugestywność. Warto poddać się narracji Aśki Borof, podążać za jej wrażliwością, subtelnością i życzliwością. Tę ostatnią dla nas wszystkich, po prostu dla człowieka.

Konferencja prasowa i prezentacja dla dziennikarzy odbyły się 26 kwietnia 2024 r. W spotkaniu udział wzięli: pan dr hab. Piotr Oszczanowski, pani Marta Derejczyk, nowa kierowniczka Muzeum Etnograficznego, pani Aśka Borof i pani Olga Budzan, kuratorka wystawy. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

Aśka Borof, Przystanek Dworzec Główny, 2019, fot. Arkadiusz Podstawka

Aśka Borof, Rana I, 2021, fot. Arkadiusz Podstawka

zdjęcia: Arkadiusz Podstawka

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.