Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Aśka Borof. Powszednie misterium” — konferencja prasowa
Pierwsza wystawa zorganizowana pod nowym kierownictwem we wrocławskim Muzeum Etnograficznym jest niewątpliwie wydarzeniem szczególnym, jeśli zważyć na bezkompromisową wolę tworzenia, jaką można poczuć i zobaczyć w zaprezentowanych artefaktach. Zapowiedzi poprzedzające otwarcie sali wystawowej w dawnym pałacu biskupów wrocławskich nie przygotowały zwiedzających, bo zapewne nie mogłyby przygotować, na zetknięcie z tym, co bezpośrednie, najprostsze, trzewiowe. W twórczości pani Aśki Borof zaciera się granica między sztuką a tzw. prozą życia, jest za to budząca szacunek szczerość: jakieś trudne do ujęcia w słowa i „szufladki” życie na krawędzi. Na tych kilkudziesięciu metrach kwadratowych obcujemy z czymś pierwotnym.
Artystka z czułością opowiada o swojej okolicy. Na prezentowanych obrazach widzowie zobaczą m.in. domy mieszkalne i zabudowania stoczniowe, kadrowane z bliska zwierzęta, rośliny i zdarzenia. Inne obrazy przedstawiają jej sąsiadki, Najświętszą Maryję Pannę czy święte. Sportretowane bohaterki mogłyby jechać obok siebie autobusem linii 111 na trasie Gdańsk Główny – Górki Zachodnie.
Wystawa Aśki Borof w swej różnorodności głosi uniwersalne przesłanie o niezbywalnej obecności religii oraz magii i rytuału w życiu człowieka. Tkwi w nas bowiem potrzeba obcowania z tym, co wymyka się racjonalnym postawom i wyobrażeniom – uważa dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pan dr hab. Piotr Oszczanowski. – Człowiek poprzez ową sferę mistyczną osiąga pełnię swojego jestestwa, staje się duchowo bogatszy oraz bardziej świadomy swojej wyjątkowości. Bo tylko on ma możliwość nadania swojemu życiu wymiaru transcendentnego, kierowania próśb i życzeń o dobrostan drugiego człowieka, wierzenia w to, że przynoszą one wymierne korzyści. A przy tym artystka operuje bardzo prostym, jakże komunikatywnym przekazem. I w tej prostocie tkwi także jego sugestywność. Warto poddać się narracji Aśki Borof, podążać za jej wrażliwością, subtelnością i życzliwością. Tę ostatnią dla nas wszystkich, po prostu dla człowieka.
Konferencja prasowa i prezentacja dla dziennikarzy odbyły się 26 kwietnia 2024 r. W spotkaniu udział wzięli: pan dr hab. Piotr Oszczanowski, pani Marta Derejczyk, nowa kierowniczka Muzeum Etnograficznego, pani Aśka Borof i pani Olga Budzan, kuratorka wystawy. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:
zdjęcia: Arkadiusz Podstawka