Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Budynki byłego Dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego na tle militarnej historii Wrocławia — dr Andrzej Gibasiewicz
Militarna historia stolicy Śląska jest tematem często powracającym na spotkaniach Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. Nic zatem dziwnego, że również wystąpienie pana pułkownika rezerwy dr. Andrzeja Gibasiewicza, pozornie dotyczące bardzo wąskiego zagadnienia – zaledwie jednego zespołu budynków użytkowanych przez wojsko, okazało się interesujące dla licznej rzeszy słuchaczy. Prelegent nie ograniczył się jednak do głównego przedmiotu swojego odczytu, przypominając w skrócie dzieje obecności wojska w obecnych granicach miasta.
Stały garnizon pojawił się we Wrocławiu w okresie pierwszej wojny śląskiej, wcześniej nasze miasto polegało na sile własnej załogi. Budynki militarne umieszczone zostały zarówno w Rynku, jak i na Kępie Mieszczańskiej (koszary). XIX wiek to z kolei epoka rozbiórki historycznych fortyfikacyj – trwająca przez prawie 30 lat. Przy ul. Podwale znalazły się koszary kirasjerów, następnie przeniesione i zlokalizowane przy obecnej al. Gen. Józefa Hallera (Kürassier Straße). Rok 1819 zapisał się w historii militarnej powołaniem VI Korpusu Armijnego (od 1870 r. – VI Okręgu Wojskowego). Kolejne stulecie to m.in. powołanie Twierdzy Wrocław (14 czerwca 1910 r.) i umieszczenie Dowództwa Generalnego przy ul. Świdnickiej (1920).
Po tym krótkim przeglądzie pan dr Andrzej Gibasiewicz skoncentrował uwagę na budynkach znajdujących się przy obecnej ul. Gajowickiej (Gabitz Straße) – zaprojektowanych w myśl pięciu zasad modernizmu Le Corbusiera przez Ottona Rudolfa Salvisberga i wzniesionych w latach 1927–1928. Do użytku armii zostały oddane w styczniu 1929 r.
Spotkanie w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się 9 stycznia 2024 r. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem: