Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Druga Debata Krzyżowej — „podręcznikowa” — maj 2015 r. — Akademia Europejska

Druga Debata Krzyżowej — „podręcznikowa” — maj 2015 r.

Akademia Europejska

Dyskusja polskich naukowców o działalności międzynarodowych komisyj podręcznikowych tylko pozornie jest wydarzeniem interesującym jedynie specjalistów ze środowisk uniwersyteckich. Prace nad podręcznikami do historii, które miałyby uwzględniać antagonistyczne spojrzenia na przeszłość zarówno Polaków, jak i ich sąsiadów, są zależne przede wszystkim od koniunktur politycznych – decydujących np. o tak, zdawałoby się, oczywistych zagadnieniach, jak dostęp do dokumentów źródłowych. Rozmowa z udziałem panów: prof. Mariusza Wołosa (przewodniczący Komisji Podręcznikowej Polsko-Rosyjskiej), prof. Roberta Traby (przewodniczący Komisji Podręcznikowej Polsko-Niemieckiej), dra hab. Karola Sanojcy (członek Komisji Podręcznikowej Polsko-Ukraińskiej) i prof. Adama Suchońskiego (przewodniczący Komisji Podręcznikowej Polsko-Litewskiej) oraz innych przedstawicieli świata nauki, którzy 22 maja 2015 r. spotkali się we wrocławskim Ratuszu, okazała się wymianą myśli o trudnościach, które sprawiają, że pewne komisje istnieją jedynie na papierze, a inne są polem starć o interpretacje najbardziej podstawowych faktów. Nie można zatem nie postawić najważniejszego w tym kontekście pytania: czy władze polskiej prowincji Unii Europejskiej prowadzą jakąś spójną politykę historyczną na szczeblu międzynarodowym?

Antypolonizm w europejskich podręcznikach i innych publikacjach odnoszących się do naszej historii, klauzula tajności nadana raportowi o obrazie Polski i Polaków w podręcznikach izraelskich, oczekiwania ministra spraw zagranicznych spragnionego szybkich sukcesów w relacjach z sąsiadami, oskarżenia o rzekomą „okupację Wileńszczyzny”, jakie padały ze strony naszych litewskich partnerów – to tylko przykłady problemów, o jakich dyskutowano w Sali Wójtowskiej podczas Drugiej Debaty Krzyżowej.

W roli moderatora spotkania wystąpił pan dr Hieronim Grala. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.