Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Nowy dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej: Christoph Eschenbach

Nowy dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej: Christoph Eschenbach

Narodowe Forum Muzyki

5 stycznia 2024 roku, podczas spotkania w Narodowym Forum Muzyki, pan prof. Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM, podpisał umowę z maestrem Krzysztofem Eschenbachem, który 1 września obejmie stanowisko dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej i będzie pełnił tę funkcję do końca sezonu 2028/2029.

Powrót do domu, do Wrocławia, i dołączenie do rodziny NFM to bardzo emocjonujący moment w moim życiu. Obiecuję orkiestrze, publiczności i społeczności, że podzielę się moim muzycznym wszechświatem i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby rozwijać tę wspaniałą instytucję. Bardzo się cieszę, że wyruszam w tę podróż i nie mogę się doczekać tych wszystkich wspaniałych chwil, które są przed nami – powiedział pan Krzysztof Eschenbach, który urodził się we Wrocławiu, lecz karierę jako jeden z najważniejszych pianistów oraz dyrygentów ostatnich dziesięcioleci budował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Po osiemdziesięciu latach Christoph Eschenbach powraca do miejsca swojego urodzenia, aby objąć stanowisko dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej. Los pisze najbardziej niezwykłe i najpiękniejsze scenariusze. Z niecierpliwością czekamy na wspaniałe koncerty, czekamy na piękno i wzruszenia. Maestro, witaj w domu! – tymi słowami dyrektor NFM Andrzej Kosendiak uhonorował artystę.

Założona w 1945 roku Filharmonia Wrocławska będzie wkrótce obchodzić osiemdziesięciolecie istnienia. Orkiestra jest częścią Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Zapraszamy Państwa na koncerty.

maestro Christopf Eschenbach — fot. Balázs Böröcz

Krzysztof Eschenbach – urodzony w 1940 roku we Wrocławiu, karierę muzyczną rozpoczął jako pianista, jednocześnie studiując dyrygenturę u Jerzego Szella. Jego mentorem był Herbert von Karajan.

Sprawował liczne funkcje: głównego dyrygenta gościnnego Tonhalle-Orchester Zürich (1982–1986), jednego z dyrektorów artystycznych Pacific Music Festival Japan (1992–1998), głównego dyrygenta NDR Sinfonieorchester Hamburg (1998–2004), dyrektora artystycznego Schleswig-Holstein Musik Festival w latach (1999–2003), głównego dyrygenta Orchestre de Paris (2000–2010) i dyrektora muzycznego Konzerthausorchester Berlin (2019–2023).

W Stanach Zjednoczonych Krzysztof Eschenbach był dyrektorem muzycznym: Houston Symphony w latach (1988–1999), Ravinia Festival (1994–2005), Philadelphia Orchestra (2003–2007), National Symphony Orchestra Washington (2010–2017; obecnie jest jej dyrygentem honorowym).

Oprócz pełnienia licznych funkcji dyrektora muzycznego maestro Eschenbach jest zapraszany do dyrygowania orkiestrami Wiener Philharmoniker, Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra i wieloma innymi. Artysta jest także aktywnym dyrygentem operowym, a jednym z jego największych osiągnięć w tej dziedzinie jest prowadzenie całego cyklu Pierścienia Nibelunga Ryszarda Wagnera w reżyserii Roberta Wilsona, z udziałem Orchestre de Paris, oraz Parsifala na festiwalu w Bayreuth w 2000 roku.

Maestro Eschenbach odbył liczne tournée z kierowanymi przez siebie orkiestrami w Japonii, Chinach, krajach Ameryki Południowej, Stanach Zjednoczonych i Europie. Od 1964 roku jest artystą związanym z wytwórnią Deutsche Grammophon i nagrał ponad sto płyt. W 2002 roku został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą, jest także laureatem innych nagród, m.in. Grammy z 2014 roku czy Ernst von Siemens Musikpreis przyznanej w 2015 roku. Podczas koncertu inaugurującego 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantas im. Andrzeja Markowskiego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył mistrzowi klucze do bram miasta.

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.