Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » OAS — historia pewnego szaleństwa — Adam Tomasz Witczak

OAS — historia pewnego szaleństwa

Śląskie Centrum Kultury / Organizacja Monarchistów Polskich

Historia Organizacji Tajnej Armii stawia przed nami pytania, które zawsze będą ważne: o granice posłuszeństwa władzy cywilnej i wojskowej; o kryteria wojny sprawiedliwej i o to, czy istnieją brudne wojny, czy też tylko sprawiedliwe i niesprawiedliwe (jak ujął to argentyński generał Jerzy Videla); o to, czy wojna rewolucyjna jest czymś jakościowo innym niż konwencjonalne starcie wojsk reprezentujących państwa; o to, czym jest partyzantka miejska, a czym terroryzm; o to, czy wrogiem jest tylko ten, kto w danej chwili występuje z bronią, czy również ten, kto może mieć ją dziś wieczorem lub jutro, a może nawet ten, kto walczy li tylko słowem; o to, czy warto angażować się w sprawy szlachetne, ale nie do uratowania. Długi cień Tajnej Armii rozciąga się nad każdym, kto będzie w przyszłości zmuszony podejmować podobne decyzje. A nigdy nie są to decyzje łatwe.

Na te pytania szukał odpowiedzi pan Adam Tomasz Witczak, lider Organizacji Monarchistów Polskich. Spotkanie odbyło się 5 listopada 2016 roku w Śląskim Centrum Kultury w Siemianowicach Śląskich.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.