Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » IV Festiwal Edukacji (część 2) — Benno Blæsild, prof. Piotr Korduba

IV Festiwal Edukacji (część 2)

Muzeum Łazienki Królewskie

20 i 27 października 2016 roku w Pałacu na Wyspie odbyły się kolejne spotkania w ramach IV Festiwalu Edukacji. Pan Benno Blæsild wygłosił wykład zatytułowany Duńska kultura jedzenia czasów Oświecenia, w którego trakcie zaprezentował kuchnię osiemnastowiecznego domu duńskiego i wykorzystywane w niej tradycyjne składniki. Epoka oświecenia upłynęła w Danii pod znakiem istotnych podziałów kulturowych. W domach chłopów, klasy średniej i drobnej szlachty kultura jedzenia ograniczała się do samowystarczalnej kuchni, opartej na zasobach gospodarstwa. W większych miastach bogata burżuazja i rody szlacheckie wprowadziły nową konwencję społeczną, opartą na posiłkach podawanych na ekstrawagancko zastawionych stołach, inspirowanych wyrafinowaną kuchnią włoską i francuską. Na pierwszy plan wysunęły się owoce i desery. Wśród trunków u burżuazji dominowały piwo i spirytusy. Kawa, herbata i kakao zawitały natomiast do domów klasy średniej.

Tydzień później z miłośnikami kultury duńskiej spotkał się pan dr hab. Piotr Korduba z Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor wykładu pt. Wokół stołu, czyli zarządzanie dworskim społeczeństwem. Prelegent wyjaśnił, dlaczego stół i zastawa są od wieków symbolem społecznego prestiżu oraz odzwierciedlają miejsce zajmowane w konstelacji godności i stanowisk. Opowiedział również o tym, jak demokratyzował się sposób biesiadowania, co oznacza „szary koniec stołu”, a także czy zastawa to tylko sposób na wygodne i estetyczne serwowanie dań, czy też coś więcej.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.