Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Kaplica zamkowa św. Marcina we Wrocławiu (dzieje, rekonstrukcja, wystawa) — dr Paweł Rajski

Kaplica zamkowa św. Marcina we Wrocławiu (dzieje, rekonstrukcja, wystawa)

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Kościół pod wezwaniem świętego Marcina to jedyny zachowany fragment średniowiecznego zamku, rezydencji Piastów na Ostrowie Tumskim. Jego początki kojarzone są z panowaniem xięcia Henryka IV Probusa – jako jedna z najstarszych świątyń wrocławskich w drugiej dekadzie XXI wieku przeszedł gruntowną renowację. Zakończony w zeszłym roku remont stał się okazją do zorganizowania okolicznościowej wystawy w podziemiach budowli, a także do spotkania miłośników historii – w ramach wznowionego cyklu „Soboty w Ratuszu” – z panem doktorem Pawłem Rajskim, architektem odpowiedzialnym za jej odnowienie. 27 kwietnia 2019 roku usłyszeliśmy rozważania o tym, czego jeszcze nie wiemy i jakie formułowano hipotezy odnośnie do zarówno planowanego, jak i ostatecznie zrealizowanego kształtu kościoła. Ten skromny dziś obiekt, w zamiarach swojego fundatora mogący równać się ze wznoszonymi na rozkaz monarchów świątyniami Europy Zachodniej, nadal kryje wiele zagadek i wywołuje polemiki architektów, historyków i historyków sztuki.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.