Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Kleczków — tam gdzie historia spotyka się z teraźniejszością — Michał Karczmarek

Kleczków — tam gdzie historia spotyka się z teraźniejszością

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Kleczków jest tą częścią Wrocławia, która zapewne nie skupia na sobie największej uwagi turystów. Jak jednak 21 marca 2023 roku wykazał pan Michał Karczmarek, to położone nad jedną z odnóg Odry (Kanałem Miejskim) osiedle zasługuje na dłuższy spacer. Warto się śpieszyć: zabytki architektury przemysłowej znikają tak szybko.

Na terenie dawnych pastwisk i terenów podmokłych, które niegdyś nie nadawały się do zabudowy, dziś wznoszą się osiedla mieszkaniowe. Na starych mapach można śledzić, jak od XVIII wieku przebiegała modernizacja koryta Odry i inne prace hydrotechniczne. Obiekty charakterystyczne dla Kleczkowa – od 1808 r. peryferiów Wrocławia – to m.in. kanały i śluzy, port miejski, zespół szkół ludowych, więzienie czy szpital psychiatryczny, a także pozostałe już tylko we wspomnieniach miejsca rozrywki, warsztaty kolejowe, Gazownia Miejska nr 3 i pole startowe dla balonów. Pod niektórymi budynkami wciąż spoczywają doczesne szczątki pochowanych na cmentarzu należącym do kościoła pw. Jedenastu Tysięcy Dziewic.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.