Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Koniec z inflacją?! 4 argumenty za tym, że nadchodzi deflacja — Mateusz Benedyk

Koniec z inflacją?! 4 argumenty za tym, że nadchodzi deflacja

Instytut Misesa

W wystąpieniu, które wywołało już liczne polemiki i komentarze, pan Mateusz Benedyk wskazuje, dlaczego obecna wysoka inflacja nie przerodzi się w najbliższym czasie w hiperinflację, a raczej wyhamuje i zacznie spadać, być może przeradzając się nawet w deflację.

(…) uważam, że inflacja mierzona wskaźnikiem CPI wkrótce zacznie wyraźnie spadać. Powody takiego spadku są cztery: zasób pieniądza w gospodarce przestał rosnąć; akcja kredytowa wyhamowała, przez co podaż pieniądza nie powinna znowu szybko rosnąć; stosunek wydatków konsumpcyjnych do inwestycyjnych wydaje się coraz korzystniejszy dla tych drugich; masowy napływ uchodźców spowoduje silny wzrost popytu na salda gotówkowe w złotych.

Jedynym zagrożeniem pozostaje kolejna nagła wolta Narodowego Banku Polskiego i odejście od „jastrzębiej” retoryki i działań ostatnich kilku miesięcy.

Czy pan Mateusz Benedyk ma rację? Zapraszamy do dyskusji.

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.