Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Lotnictwo wojskowe we Wrocławiu (1947–2010) – część 1 — dr Andrzej Paściak

Lotnictwo wojskowe we Wrocławiu (1947–2010) – część 1

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Pamiątki, zdjęcia i dokumenty – świadectwa pracy wrocławskich pilotów wojskowych, lotniczych służb inżynieryjnych i obsługi naziemnej – wydobyte z „szuflady” pana dr. Andrzeja Paściaka, dawnego pracownika lotniska na Strachowicach, po raz kolejny przyciągnęły liczną rzeszę słuchaczy na jego prelekcję w ramach spotkań Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. W Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego 19 marca 2024 roku stawiło się również wielu emerytowanych wojskowych.

Podróż w czasie rozpoczęła się od przypomnienia przedwojennego lotniska na Gądowie, następnie słuchacze przenieśli się do połowy 1947 roku i koszarów przy ul. Obornickiej. Najważniejsza zaś część opowieści rozpoczęła się, gdy Prelegent przywołał początki 11. Samodzielnej Eskadry Lotnictwa Łącznikowego we wrześniu 1952 roku. Inną formacją, której dzieje zostały nakreślone podczas spotkania, był 6. Szturmowy Pułk Lotniczy.

Opowieść pana dr. Andrzeja Paściaka, doprowadzona do roku 1967, za kilka miesięcy zyska zapewne kontynuację. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.