Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Ludzkie gadanie (część 4, 5 i 6)

Ludzkie gadanie (część 4, 5 i 6)

Instytut Misesa

Wielu ostrzegało, że niskie stopy procentowe i masowy skup aktywów – wprowadzone przez banki centralne po 2008 roku – doprowadzą do wysokiej inflacji. Tak jednak się nie stało ani w Stanach Zjednoczonych, ani w strefie euro. Na kryzys wywołany pandemią koronawirusa banki centralne świata odpowiedziały falą kolejnych nietypowych działań. Czy tym razem polityka banków centralnych wywoła inflację? A może czeka nas spirala długu i deflacji? O tych zagadnieniach dyskutują ekonomiści Instytutu Misesa – panowie dr Arkadiusz Sieroń i Mateusz Benedyk.

Wersja audio

Nagranie wideo

W piątym odcinku Ludzkiego gadania panowie dr hab. Mateusz Machaj i Karol Zdybel debatują nad tym, jak społeczeństwo zorganizowane według wolnościowych zasad mogłoby poradzić sobie z pandemią groźnego wirusa. Czy bez państwowego aparatu przymusu bylibyśmy gorzej przygotowani na walkę z pandemią? A może społeczeństwa prawa prywatnego bez problemu wykształciłyby podobne narzędzia? Dlaczego ubezpieczalnie, wspólnoty mieszkaniowe czy inwestorzy zakładający prywatne miasta mieliby wprowadzać takie rozwiązania? Czy jest to myślenie życzeniowe i bujanie w obłokach, czy realny scenariusz, którego zalążki widzimy już dzisiaj?

Dyskusję o tych wszystkich zagadnieniach moderuje pan Mateusz Benedyk. Po raz pierwszy podcast poprzedzony jest muzycznym intro autorstwa pana Michała Dymnego.

Wersja audio

Nagranie wideo

W szóstym odcinku Ludzkiego działania pan Łukasz Jasiński tłumaczy panu Mateuszowi Benedykowi, dlaczego nie powinniśmy się bać prywatyzacji szpitali. Mówiąc w skrócie, prywatyzacja szpitali to krok konieczny, choć niewystarczający, by rozwiązać szybko problemy polskiego systemu ochrony zdrowia. Dzięki prywatyzacji szpitali poprawi się jakość zarządzania tymi placówkami i wzrośnie liczba zabiegów wykonywanych komercyjnie, co ułatwi racjonalną wycenę procedur medycznych i wynagrodzeń personelu. Pan Łukasz tłumaczy też, jakie błędy popełniono przy modelowaniu systemu szpitalnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu wiemy, jak szpitali nie regulować po ich prywatyzacji. Brzmi zbyt pięknie? Posłuchajcie sami.

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.