Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Milenium pokoju w Budziszynie. 30.01.1018-30.01.2018 — seminarium
30 stycznia 2018 roku minęła tysięczna rocznica zawarcia traktatu pokojowego pomiędzy xięciem Bolesławem Chrobrym a cesarzem rzymskim Henrykiem II Świętym1, na mocy którego została zakończona wojna polsko-niemiecka toczona od 1015 r. (a jednocześnie cały cykl wojen o Czechy i Łużyce prowadzonych od 1002 r.). Z tej okazji 29 stycznia w sali konferencyjnej Civitas Christiana odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli panowie: mec. Adam Jaworski, Janusz Dobrosz, prof. Tadeusz Marczak i red. Artur Adamski. Wystąpienia prelegentów nie ograniczyły się do omówienia zagadnień z początków XI wieku, lecz były punktem wyjścia do interesującego przeglądu relacyj polsko-niemieckich i niemiecko-słowiańskich (ze szczególnym uwzględnieniem Słowiańszczyzny Zachodniej), sięgając również tematyki dwudziestowiecznej i współczesnej.
Przy takim bogactwie omawianych zagadnień nie można było oczywiście uniknąć pewnych uproszczeń i anachronizmów: dzieje Polski i Słowiańszczyzny prezentowano raczej w świetle szczególnie interpretowanej idei narodowej niż katolicyzmu – przypomnienie, że cesarz Henryk II jest świętym i odbiera we Wrocławiu cześć należną osobom kanonizowanym, miało więc posmak pewnej politycznej niepoprawności… Duże zaskoczenie i zdziwienie wzbudziła też wypowiedź pana redaktora Artura Adamskiego, który stwierdził, że monarchia Habsburgów – unikatowy twór, który jednoczył ludy nie drogą podbojów, lecz szczęśliwej polityki dynastycznej (oczywiście z tragicznym wyjątkiem udziału w rozbiorach Polski) – jest absurdalna. Czy zatem absurdalne jest każde państwo, które nie zostało stworzone na podstawie tzw. zasady narodowej i w ściśle określonych granicach etnograficznych? Uwag do wystąpień i pytań do wszystkich mówców mogłoby być oczywiście więcej. Temat z pewnością nie został wyczerpany, dlatego zapraszamy Czytelników Portalu Legitymistycznego do kontynuowana dyskusji milenijnej. Czekamy na Państwa artykuły oraz komentarze do wystąpień zaprezentowanych w filmie.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:
pan mec. Adam Jaworski – Działanie Bolesława Chrobrego Wielkiego skutkujące pokojem budziszyńskim, jako fundament polskiej racji stanu
pan Janusz Dobrosz – Jedność zachodnich Słowian tysiąc lat temu a obecnie
pan prof. Tadeusz Marczak – Program zachodni Polski piastowskiej
pan red. Artur Adamski – Znaczenie pokoju w Budziszynie z 1018 r. dla dziejów Polski i współczesnych Polaków
kościół pw. św. Henryka we Wrocławiu
współczesny witraż w kościele pw. św. Henryka
zdjęcia: Adrian Nikiel
1 Kanonizowany przez papieża bł. Eugeniusza III, kościół pod jego wezwaniem znajduje się we Wrocławiu.