Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Plany Muzeum Narodowego we Wrocławiu na 2022 r. — konferencja prasowa
Styczniowa konferencja prasowa jak co roku otworzyła cykl spotkań dziennikarzy z dyrekcją wrocławskiego Muzeum Narodowego. Tym razem w sali Concretum położonego na Ostrowie Tumskim hotelu The Bridge planami wystawienniczymi na najbliższe miesiące podzielili się: pan dyrektor dr hab. Piotr Oszczanowski, pani Iwona Dorota Bigos, kierująca Pawilonem Czterech Kopuł, oraz pani Elżbieta Berendt, kierownik Muzeum Etnograficznego. Nie zabrakło podsumowań minionych dwunastu miesięcy. Wśród sukcesów tej najważniejszej instytucji muzealnej na Śląsku należy wymienić zdobycie nagrody Sybilla w kategorii „Wystawy czasowe”, przyznanej w związku z wystawą Willmann. Opus magnum – działania MNWr przywróciły w skali ogólnopolskiej pamięć o dziełach Michała Leopolda Willmanna: Pokazanie dzieł Willmanna w oryginalnej scenografii, z wykorzystaniem nowoczesnych technik prezentacyjnych i możliwości, jakie niosą ze sobą sale P4K, było nie tylko wyjątkowym wyzwaniem dla muzealników, ale przede wszystkim próbą złożenia hołdu najwybitniejszemu artyście, jaki kiedykolwiek żył i tworzył na terenie Śląska.
W roku 2022 – z monarchistycznego punktu widzenia – najciekawsze będą zapewne dwie prezentacje: Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku oraz Skarb średzki. Królewskie zaślubiny, o których 17 stycznia poinformował dyr. Piotr Oszczanowski.
Związki Domu Sobieskich ze Śląskiem to temat wystawy planowanej na pierwszą połowę 2022 r. Pokazane na niej zostaną pamiątki związane z obecnością na Śląsku synów Jana III, m.in. ołtarzyki z figurkami z kości słoniowej przypisywane Janowi Wawrzyńcowi Berniniemu oraz tak zwana Madonna Sobieskich – dzieło, które na co dzień znajduje się w jednym z ołtarzy bocznych wrocławskiej katedry i po raz pierwszy zostanie zaprezentowane na wystawie muzealnej. Zwiedzający zobaczą też zabytki z dawnych kolekcji lwowskich, które po II wojnie światowej trafiły do Wrocławia.
Cykliczna wystawa poświęcona skarbowi średzkiemu będzie po raz kolejny dostępna od 1 października. Tym razem jej tematem staną się historia, polityczne znaczenie i ceremoniały ślubne Karola IV i Blanki de Valois oraz Jana Luksemburskiego i Elżbiety Przemyślidówny, jak również wydarzenia towarzyszące objęciu tronu czeskiego przez dynastię Luksemburgów i role odegrane przez królewskie małżonki. Poza prezentacją zabytków skarbu przypomniane zostaną także okoliczności i ceremonie związane z zaślubinami na europejskich dworach w epoce średniowiecza.
Inne zapowiadane wydarzenia to: Pisanki i palmy wielkanocne, Eryka i Jan Drostowie, W głębi obrazu. Cz. II, Nie-zabawki, Nowoczesna ceramika. Wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy (1882–1932), Wieżogród/Towertopia – Tomasz Domański, Żelazny Świat. Zabytki ślusarskie – zamki, klucze, kłódki, skrzynie… ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Dożynki. Sprawa społeczna, Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca, Wiwat muzeum!, Collage – klejone światy, Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955), Obrazy do opowiadania.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:
Iwona Dorota Bigos i dr hab. Piotr Oszczanowski
Dr hab. Piotr Oszczanowski
Elżbieta Berendt
zdjęcia: Adrian Nikiel