Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Najważniejsze wystawy w 2015 roku — dr hab. Piotr Oszczanowski, Adam Sobota

Najważniejsze wystawy w 2015 roku

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

16 stycznia 2015 roku dziennikarze zapoznali się z planami wrocławskiego Muzeum Narodowego na najbliższe miesiące. W trakcie zorganizowanej tego dnia konferencji prasowej szef placówki, pan dr hab. Piotr Oszczanowski – w towarzystwie p. Adama Soboty, kuratora otwartej w piątek wystawy o piktorialnym walorze polskiej fotografii – przedstawił bardzo interesującą listę zamierzeń.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania oraz obejrzenia kilku migawek z wystawy Niebieska flasza – piktorialny walor fotografii 1914/2014:

Ikonografia Śląska

Wersja audio

Eryk Adolf, fundacja x. Pawła Peikerta, Monstrancja, 1941, kościół św. Maurycego we Wrocławiu

Nagranie wideo

Jarosław Vonka, Ogrodnik, lata 30. XX w., Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu (gmach główny)

Stwórcze ręce – sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu (16 marca – 15 czerwca 2015)

Będzie to pierwsza wystawa prezentująca mało znaną i w niewielkim stopniu zbadaną twórczość artystów-rzemieślników działających na Śląsku w pierwszej połowie XX w. Pokazanych zostanie prawie 200 dzieł sztuki – secesyjnych, w stylu art déco i modernistycznych. Chcemy przypomnieć wspaniałe dzieła tamtego okresu i odkryć współczesnym postaci ich twórców – wybitnych, ale zapomnianych wrocławskich artystów, m.in. złotników Ericha Adolfa i jego syna Hansa oraz autora wielu dzieł kowalstwa artystycznego Jaroslava Vonkę – informuje pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Ich prace można oglądać w wielu miejscach na Śląsku, we Wrocławiu m.in. w Ratuszu, Elektrowni Wodnej, Politechnice Wrocławskiej, w kościołach. Mało kto jednak zna nazwiska autorów tych dzieł.

Na wystawie pokazane zostaną również prace m.in. Alberta Greinera, J. Schlossarka, Tillmanna Schmitza, Gebharda Utingera. Eksponaty będą pochodzić z kolekcji prywatnych, kościelnych i klasztornych, a dopełnią ją zabytki z zasobów muzealnych.

Wytwórnia porcelany Steatyt w Katowicach (20 kwietnia – 31 maja 2015)

Wystawa prezentująca historię i wyroby znanej katowickiej wytwórni porcelany w kontekście badań przeprowadzonych przez panią dr Barbarę Banaś w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Śląska gotycka rzeźba drewniana ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (28 kwietnia – 30 czerwca 2015)

Rzadka okazja, by zobaczyć cenny zbiór średniowiecznych dzieł sztuki przekazanych po II wojnie światowej przez wrocławskie Muzeum Archidiecezjalne Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu.

Wojciech Fangor. Malarstwo (29 czerwca – 13 września 2015)

Zbigniew Makowski (28 września – 15 listopada 2015)

Retrospektywna wystawa zorganizowana z okazji osiemdziesiątych piątych urodzin wybitnego polskiego artysty – malarza, rysownika, twórcy oryginalnych książek.

Ikonografia Śląska. Grafika i rysunek. Ikonografia Śląska. Porcelana (7 grudnia 2015 – styczeń 2016)

Prezentacja rysunków i grafik powstałych w okresie od XVI do początku XX w. i przedstawiających pałace, dwory, pejzaże Śląska.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Obrazy ludowe na Śląsku (27 lutego – 3 maja 2015)

Ludowe inspiracje (16 maja – 30 sierpnia 2015)

Kobiety w świecie Bogdana Ziętka (19 czerwca – 6 września 2015)

Wilamowice. Aż po życia kres… (11 września – 29 listopada 2015)

Pierniki. Podróż do krainy zmysłów… przez Śląsk, Łużyce Górne i dziewięćsetletnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej (14 grudnia 2015 – 28 lutego 2016)

Panorama Racławicka

Jubileusz trzydziestolecia Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (14 – 15 czerwca 2015 – uroczystości rocznicowe)

Panorama Racławicka we Wrocławiu – 30 lat (wystawa plenerowa: Dworzec Główny PKP, Rynek, taras przed gmachem PR)

Konserwacja Panoramy Racławickiej (otwarcie w czerwcu 2015)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.