Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Najważniejsze wystawy w 2015 roku — dr hab. Piotr Oszczanowski, Adam Sobota
16 stycznia 2015 roku dziennikarze zapoznali się z planami wrocławskiego Muzeum Narodowego na najbliższe miesiące. W trakcie zorganizowanej tego dnia konferencji prasowej szef placówki, pan dr hab. Piotr Oszczanowski – w towarzystwie p. Adama Soboty, kuratora otwartej w piątek wystawy o piktorialnym walorze polskiej fotografii – przedstawił bardzo interesującą listę zamierzeń.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania oraz obejrzenia kilku migawek z wystawy Niebieska flasza – piktorialny walor fotografii 1914/2014:
Stwórcze ręce – sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu (16 marca – 15 czerwca 2015)
Będzie to pierwsza wystawa prezentująca mało znaną i w niewielkim stopniu zbadaną twórczość artystów-rzemieślników działających na Śląsku w pierwszej połowie XX w. Pokazanych zostanie prawie 200 dzieł sztuki – secesyjnych, w stylu art déco i modernistycznych. Chcemy przypomnieć wspaniałe dzieła tamtego okresu i odkryć współczesnym postaci ich twórców – wybitnych, ale zapomnianych wrocławskich artystów, m.in. złotników Ericha Adolfa i jego syna Hansa oraz autora wielu dzieł kowalstwa artystycznego Jaroslava Vonkę – informuje pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Ich prace można oglądać w wielu miejscach na Śląsku, we Wrocławiu m.in. w Ratuszu, Elektrowni Wodnej, Politechnice Wrocławskiej, w kościołach. Mało kto jednak zna nazwiska autorów tych dzieł.
Na wystawie pokazane zostaną również prace m.in. Alberta Greinera, J. Schlossarka, Tillmanna Schmitza, Gebharda Utingera. Eksponaty będą pochodzić z kolekcji prywatnych, kościelnych i klasztornych, a dopełnią ją zabytki z zasobów muzealnych.
Wytwórnia porcelany Steatyt w Katowicach (20 kwietnia – 31 maja 2015)
Wystawa prezentująca historię i wyroby znanej katowickiej wytwórni porcelany w kontekście badań przeprowadzonych przez panią dr Barbarę Banaś w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.
Śląska gotycka rzeźba drewniana ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (28 kwietnia – 30 czerwca 2015)
Rzadka okazja, by zobaczyć cenny zbiór średniowiecznych dzieł sztuki przekazanych po II wojnie światowej przez wrocławskie Muzeum Archidiecezjalne Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu.
Wojciech Fangor. Malarstwo (29 czerwca – 13 września 2015)
Zbigniew Makowski (28 września – 15 listopada 2015)
Retrospektywna wystawa zorganizowana z okazji osiemdziesiątych piątych urodzin wybitnego polskiego artysty – malarza, rysownika, twórcy oryginalnych książek.
Ikonografia Śląska. Grafika i rysunek. Ikonografia Śląska. Porcelana (7 grudnia 2015 – styczeń 2016)
Prezentacja rysunków i grafik powstałych w okresie od XVI do początku XX w. i przedstawiających pałace, dwory, pejzaże Śląska.
Obrazy ludowe na Śląsku (27 lutego – 3 maja 2015)
Ludowe inspiracje (16 maja – 30 sierpnia 2015)
Kobiety w świecie Bogdana Ziętka (19 czerwca – 6 września 2015)
Wilamowice. Aż po życia kres… (11 września – 29 listopada 2015)
Pierniki. Podróż do krainy zmysłów… przez Śląsk, Łużyce Górne i dziewięćsetletnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej (14 grudnia 2015 – 28 lutego 2016)
Jubileusz trzydziestolecia Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (14 – 15 czerwca 2015 – uroczystości rocznicowe)
Panorama Racławicka we Wrocławiu – 30 lat (wystawa plenerowa: Dworzec Główny PKP, Rynek, taras przed gmachem PR)
Konserwacja Panoramy Racławickiej (otwarcie w czerwcu 2015)