Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” — Elżbieta Berendt

„Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Drzewo genealogiczne potomków Piastów, Domu Schaffgotschów, obrazujące jego pokrewieństwo z pierwszą polską dynastią, z pewnością zainteresuje legitymistów, którzy przybędą do dawnego pałacu biskupów wrocławskich na wystawę poświęconą znakom pamięci. Równie godny uwagi jest list gratulacyjny z okazji ślubu najsłynniejszej pary w dziejach xiążęcego rodu Hochbergów – kolejnej dynastii, w której żyłach płynie krew Piastów. Warto też zatrzymać się na dłużej przy wzruszających przykładach dewocji z czasów przed rewolucją modernistyczną. A o zderzenie z szarą, demokratyczną współczesnością najłatwiej przy wspomnieniach z wynalazku rewolucyjnych (anty)Francuzów – przymusowej służby wojskowej…

Prezentowana ekspozycja jest autorskim wyborem pamiątek. Tam, gdzie było to możliwe, towarzyszą im opisy i indywidualne historie. Zebrane przedmioty i wydzielone części ekspozycji nie reprezentują jednak całego spektrum problematyki, która kryje się za hasłem przewodnim – pamięć, pamiątka, pamiętnik – mówi kuratorka wystawy, pani Elżbieta Berendt. – Różnorodność pamięci i sposobów zapamiętywania ma zachęcać do refleksji i pozostawić szerokie pole do dopowiedzenia przez zwiedzających, do czego gorąco zachęcam.

Spotkanie z dziennikarzami, tradycyjnie poprzedzające wernisaż wystawy, zaplanowano na 19 maja 2023 roku. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, 19 V AD 2023 — fot. Adrian Nikiel

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, 19 V AD 2023 — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.