Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Płaca minimalna — fakty, mity oraz bzdury — Stanisław Kwiatkowski

Płaca minimalna — fakty, mity oraz bzdury

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” / Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii

Temat płacy minimalnej w Polsce – a szczególnie zapowiedź ustalenia jej wysokości na poziomie do tej pory nieznanym w państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – był jednym z czynników, które przesądziły o wyniku tegorocznych wyborów parlamentarnych. 6 listopada 2019 roku analizę naukową ustawowego wynagrodzenia minimalnego oraz jego wpływu na gospodarkę przedstawił pan Stanisław Kwiatkowski, członek Zarządu Instytutu Misesa.

Prelegent podkreślił, że na wysokość oferowanych na względnie konkurencyjnym rynku płac wpływa przede wszystkim to, iż przedsiębiorcy funkcjonują w świecie ograniczeń zewnętrznych w stosunku do ich decyzyj – składających się z wyborów nieustannie dokonywanych przez pracowników, konkurencyjny kapitał oraz konsumentów. Ingerencje urzędników – nieponoszących żadnej odpowiedzialności za stan przedsiębiorstw – w wycenę środków produkcji w postaci pracy prowadzą do zniekształcenia rynku pracy i ostatecznie działają na szkodę ludzi, którym mają pomagać.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.