Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » I wojna światowa — prakatastrofa XX wieku — prof. Horst Möller

I wojna światowa — prakatastrofa XX wieku

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

I wojna światowa, która oznaczała ostateczny zmierzch tych pozostałości Starego Ładu, jakie jeszcze ocalały po kolejnych przypływach rewolucyjnej fali, pozostaje nieustannie w obszarze zainteresowania legitymistów. Reprezentantów tego środowiska nie mogło więc zabraknąć podczas wykładu pana profesora Horsta Möllera, naukowca z monachijskiego Uniwersytetu Ludwika Maxymilana (ur. w 1943 roku we Wrocławiu), a także wykładowcy innych prestiżowych uczelni.

Wykład – zorganizowany 12 maja 2014 roku przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta oraz szereg współpracujących z nim instytucyj – cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a równie interesująca dyskusja ze słuchaczami szybko doprowadziła do rozważań na temat II wojny światowej. Adolf Hitler – „Geboren” in Versailles?

Pan prof. Möller, jak można było się tego spodziewać, prezentował punkt widzenia, który ogólnie można nazwać „demokratycznym”, choć dostrzec trzeba, że właśnie w swoim wystąpieniu o winie lub też współwinie Niemców za wywołanie I wojny światowej raczej nie uwzględnił oczywistego wpływu demokratyzacji państw Trójprzymierza (demokratyzacji trwającej od przynajmniej kilku dziesięcioleci) na zagładę Starego Ładu. Rozpad naddunajskiej monarchii był przecież przewidywany, gdy tylko reforma prawa wyborczego dopuściła do głosu najgorszych demagogów i nacjonalitarystów.

Dyskusję zapoczątkowaną poniedziałkowym wykładem chcielibyśmy kontynuować na Portalu Legitymistycznym. Zachęcamy naszych Czytelników do publikowania kolejnych głosów w tej debacie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.